Turystyka

ksiezy_dol

Cudowny Księzy Dół w Gminie Tranów Opolski

Legenda Księżego Dołu w gminie Tarnów Opolski.

utopiec

O utopcach w Zdzieszowicach

Dawno, bardzo dawno temu Zdzieszowice były małą wioską na brzegu Odry. Woda w rzece była czysta, więc rozwijało się w niej życie. Była też niebezpieczna i rwąca. Ludzie wierzyli, że żyją w niej dziwne stwory. Najważniejszymi mieszkańcami rzeki były utopce.

kosciol_sw_rocha

Co łączy zjawę z pagórka w strasznym lesie i Kościół św. Rocha?

Przed wielu, wielu laty potok, który dziś dzieli wieś Dobrzeń Wielki niemal na dwie równe części, przepływał przez gęsty las. Pomimo tego, że o lesie, od wieków opowiadano sobie straszne historie, dzieci chętnie tam wędrowały w poszukiwaniu najsłodszych czarnych jagód.

Legenda o krapkowickiej Meluzynie

Opowieść o krapkowckiej Meluzynie, w sam raz na Walentynki – szanowne Panie uważajcie na swoich partnerów.

2.wyspa_molesta

Legenda o księżniczce Moleście

Dawno temu, żyła sobie królewna o imieniu Molesta, która była tak piękna, że o jej względy ubiegali się rycerze z całego królestwa. Jeden z nich, szczególnie okrutny kiedy dowiedział się, że księżniczka wybrała innego, zamknął królewnę w wieży na wysepce otoczonej fosą i zamurował drzwi. Czekał, aż księżniczka wskutek głodu i wyziębienia ulegnie mu, a w tym czasie siał terror po całej okolicy.

obraz_015

Legenda o lokalizacji zakrzowskiego drewnianego kościoła

Ciekawostkę stanowi legenda mówiąca o lokalizacji drewnianego kościoła p.w. św. Piotra i Pawła w Zakrzowie Turawskim. Otóż zakupione i zwiezione drewno na budowę kościoła składowane między Ligotą Turawską, a Zakrzowem Turawskim, w ciągu nocy zmieniło swoje miejsce położenia. Mieszkańcy pomyśleli, że ktoś dla kawału przewiózł drewno, dlatego też przewieźli materiał z powrotem na plac budowy. Jednak drewno w tajemniczy sposób znów zmieniło swoje miejsce. Sytuacja ta powtórzyła się parę razy. Kościół, zatem wybudowano tam, gdzie „nieznane siły” ulokowały ów materiał budowlany.