Turystyka

zdjecie_zamek_niemodlin

Zamek Książęcy w Niemodlinie

Najbardziej charakterystyczną budowlą Niemodlina jest Zamek Książęcy, usytuowany po wschodniej stronie starego miasta. Początkowo była to kasztelańska wieża, lecz kiedy w 1313 roku powstało Księstwo Niemodlińskie, rozbudowano ją i urządzono w niej siedzibę władcy. W połowie XV wieku w miejscu wieży stanął pierwszy zamek, otoczony murem i fosą. Krąży wiele legend na temat tej wspaniałej warowni, w której czuje się iście książęcy klimat.

Więcej informacji o Zamku Książęcym można znaleźć na stronie:

http://niemodlinzamek.pl

Budynek administracyjny w zespole Fabryki Porcelany „RS Tillowitz” (1904r.)

Budynek administracyjny w zespole Fabryki Porcelany „RS Tillowitz” (1904r.)

ksiezy_dol

Cudowny Księzy Dół w Gminie Tranów Opolski

Legenda Księżego Dołu w gminie Tarnów Opolski.

tulowice1

Dawna fabryka ceramiki Schlegelmilchów (XIX-XX w.)

Dawna fabryka ceramiki Schlegelmilchów (XIX-XX w.)

42889

Gminna Biblioteka Publiczna w Turawie

Działalność kulturalna na terenie gminy prowadzona jest w świetlicach środowiskowych i szkołach, w których to odbywają się zajęcia amatorskich zespołów ludowych tj. „Jaźwinki” w Bierdzanach czy Zespołu Pieśni i Tańca „Osowiec”. W miejscowości Ligota Turawska powstała i funkcjonuje Wiejska Izba Regionalna Gminy Turawa, która pełni rolę miejscowego muzeum, w którym przechowywane i wystawione do oglądania są pamiątki przeszłości gminy.
 
Eksponaty znajdujące się w Wiejskiej Izbie Regionalnej Gminy Turawa w Ligocie Turawskiej. 
kosciol

Kościół pw. Trójcy Świętej w Kujawach

Kościół pw. Trójcy Świętej w Kujawach  - kościół parafialny z XVI w. Świątynia wykona została z otynkowanego kamienia. Kościół posiada drewniany, późnobarokowy ołtarz główny z 2 połowy XVIII wieku, renesansowa ambonę z końca XVI wieku. W świątyni znajdują się liczne zabytkowe przedmioty liturgiczne oraz brązowe lichtarze. Dużą osobliwością jest również rejestr zawartych małżeństw. Najstarsze wpisy pochodzą z XVI w. i dokonywane były w języku polskim i niemieckim.

rynek_z_lotu_ptaka

Lewin Brzeski

Rynek o średniowiecznym układzie urbanistycznym potwierdza 700-letnia historię miasta. W okolicach rynku znajduje się unikalny kościół ewangelicki  XIV wieku. 

Pałac z 1771 roku pełniący dzisiaj funkcję jednego z najpiękniejszych gimnazjów na terenie kraju. 

Kościół Parafialny pw. Najświętszej Marii Panny, w którym znajduje się jedyny w swoim rodzaju średniowieczny kamienny ołtarz. 

utopiec

O utopcach w Zdzieszowicach

Dawno, bardzo dawno temu Zdzieszowice były małą wioską na brzegu Odry. Woda w rzece była czysta, więc rozwijało się w niej życie. Była też niebezpieczna i rwąca. Ludzie wierzyli, że żyją w niej dziwne stwory. Najważniejszymi mieszkańcami rzeki były utopce.

wirgt-logo

Wiejska Izba Regionalna w Ligocie Turawskiej

W Ligocie Turawskiej działa lokalna Wiejska Izba Regionalna, która została założona w 2004 r. Mimo krótkiej historii skansenu, posiada on już znaczną ilość eksponatów z całego regionu związanych z codziennym życiem mieszkańców w dawnych czasach oraz pracami rolniczymi i wiejskim rzemiosłem.

Izba jest czynna w poniedziałki i środy w godz. 9.00 – 10.00 oraz każdorazowo po telefonicznym uzgodnieniu – Tel. 604 887 743.

 

Adres:

46-046 Ligota Turawska, ul. Kadłubska 1 (budynek remizy OSP Ligota Turawska)

 

1_1

Aeroklub Opolski im. Lotników Powstania Warszawskiego w Polskiej Nowej Wsi

Aeroklub Opolski - Na terenie gminy położone jest lotnisko Aeroklubu Opolskiego będące Oddziałem Regionalnym Aeroklubu Polskiego, mieszczące się w Polskiej Nowej Wsi. Aeroklub zajmuje obecnie powierzchnię 115 ha, w tym tzw. pole wzlotów – 95 ha.

Lotnisko pełni funkcje: