Powiat Opolski otrzymał dotację z Unii Europejskiej na projekt pn. „Pomologia bioróżnorodności – ochrona i promocja różnorodności biologicznej powiatu opolskiego”.
Umowa nr FEOP.02.06-IZ.00-0008/24 na realizację projektu została podpisana 20 marca 2025 r.
Projekt realizowany będzie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Aglomeracja Opolska.
Projekt "Pomologia bioróżnorodności – ochrona i promocja różnorodności biologicznej powiatu opolskiego" bezpośrednio wspiera cele priorytetu Działania 2.6 Ochrona różnorodności biologicznej, Funduszy Europejskich dla woj. Opolskiego na lata 2021-2027.
Poprzez przeprowadzenie prac związanych z ochroną roślinności parku Arboretum, projekt przyczynia się do zrównoważonego rozwoju obszaru, wzmacniając infrastrukturę zieloną i ograniczając zanieczyszczenia.
Inwestycja w zieloną infrastrukturę zabytkowego parku Arboretum oraz prace związane z pielęgnacją zieleni i odbudową infrastruktury parkowej sprzyjają tworzeniu przyjaznego dla środowiska miejsca.
Dodatkowo działania infrastrukturalne powiązane są z działaniami edukacyjnymi skierowanymi do społeczności lokalnej, które wspierają promocję ochrony przyrody i różnorodności biologicznej,
zwiększając świadomość ekologiczną i zachęcając do odpowiedzialnych działań na rzecz środowiska.
Projekt "Pomologia bioróżnorodności – ochrona i promocja różnorodności biologicznej powiatu opolskiego" będzie skupiał się na kompleksowej ochronie oraz promocji bogactwa biologicznego na obszarze Powiatu Opolskiego.
W ramach projektu, Powiat Opolski jako Lider wykona następujące zadania:
- Prace przy zieleni zabytkowego parku Arboretum w Prószkowie.
- Odtworzenie alejek parkowych zabytkowego parku Arboretum w Prószkowie.
- Opracowanie i wydanie publikacji na temat bioróżnorodności powiatu opolskiego.
Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska jako partner projektu, w ramach kampanii informacyjno – edukacyjnej wykona działania takie jak:
- Kampania informacyjno – edukacyjna;
- Warsztaty, wizyty edukacyjne, szkolenia, konkurs dla mieszkańców gmin Aglomeracji Opolskiej na zieloną posesję, wyjazd edukacyjny dla osób słabowidzących/niedowidzących;
- Konkurs dla dzieci w wieku przedszkolnym, konkurs plastyczny dla uczniów z klas I-III i IV-VI, warsztaty dla dzieci i młodzieży szkolnej o różnorodności biologicznej;
- Ekopiknik - III Festiwal różnorodności biologicznej z ekokuchnią Aglomeracji Opolskiej "Spotkanie z bioróżnorodnością Pomologii";
- Konferencja,
- Narzędzia, materiały edukacyjne, spoty reklamowe, ogłoszenia w mediach;
- Akcje ekologiczne.
Celem kampanii informacyjno – edukacyjnej jest:
- Wzrost identyfikacji oraz promocja obszarów cennych przyrodniczo związanych z różnorodnością biologiczną w oparciu o zasoby parku w Pomologii.
- Wzrost zaangażowania partnerów społeczno – gospodarczych na rzecz rozwiązywania problemów związanych z ochroną i promocją różnorodności biologicznej, ochrony przyrody w wymiarze suregionalnym.
- Promocja i wspieranie zrównoważonego rozwoju, ekologicznego trybu życia i poszanowania lokalnych walorów przyrody.
- Wzrost zainteresowania różnorodnością biologiczną, ekologią i poszanowaniem przyrody wśród dzieci i młodzieży.
- Propagowanie postaw proekologicznych w życiu codziennym, wśród dorosłych, w tym seniorów.
- Promocja działań na rzecz ochrony siedlisk i gatunków zagrożonych, w tym ujętych w polskiej czerwonej księdze roślin i zwierząt.
- Zwiększenie świadomości odbiorców w zakresie ochrony bioróżnorodności, gatunków i obszarów chronionych, skutkujące lepszym ich poszanowaniem i ochroną.
- Identyfikacja z bioróżnorodnością i przyrodą w miejscu zamieszkania.
- Zrównoważony rozwój Aglomeracji Opolskiej i całego regionu.
- Włączenie osób z niepełnosprawnościami do ochrony przyrody.
Projekt pozytywnie wpłynie na poprawę świadomości społeczeństwa w zakresie ochrony różnorodności biologicznej, poprzez kompleksowe działania skierowane do 3 grup docelowych:
dzieci, młodzieży i dorosłych ze szczególnym uwzględnianiem seniorów oraz osób ze szczególnymi potrzebami. Działania zaplanowane w projekcie są ściśle związane ze zwiększeniem świadomości i odpowiedzialności za środowisko,
wpływu działalności człowieka na ocalenie lub degradację gatunków i obszarów chronionych, występujących w naturze.
Bezpośrednimi grupami docelowymi projektu są: Mieszkańcy Powiatu Opolskiego oraz Aglomeracji Opolskiej, uczestnicy działań edukacyjnych, turystyczne grono odbiorców.
Pośrednimi grupami docelowymi są: Przedsiębiorcy lokalni, Pracownicy zatrudnieni przy realizacji projektu.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Wartość projektu: 2 870 354,76 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 2 439 801,54 zł