II spotkanie grupy roboczej

 

 

 

 

 

 

 

II spotkanie Zespołu Roboczego powołanego w ramach projektu Strategiczny rozwój współpracy Aglomeracji Ołomunieckiej i Opolskiej, odbyło się 28 lutego 2025r.

Tym razem spotkanie miało formułę on-line. Udział w nim wzięli członkowie Zespołu Roboczego z obu stron granicy, by podzielić się swoimi doświadczeniami w realizacji projektów partnerskich oraz transgranicznych.

Prezentacje, których mieliśmy okazję wysłuchać w trakcie spotkania, stały się wstępem do dyskusji na temat wyzwań, barier ale również korzyści z realizacji przedsięwzięć partnerskich, ze szczególnym uwzględnieniem tych o charakterze międzynarodowym i transgranicznym.

Jako pierwszy głos zabrał przedstawiciel Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER, który przybliżył uczestnikom rolę eksperta zewnętrznego wyłonionego na potrzeby realizacji projektu oraz zakres prac, jakie powierzone zostaną ekspertowi.

 

W pierwszej części spotkania dyskusja dotyczyła realizacji zintegrowanych, partnerskich projektów, angażujących kilku/ kilkunastu partnerów. Swoimi doświadczeniami podzielił się przedstawiciel Aglomeracji Hradecko – Pardubickiej, Aglomeracji Ołomunieckiej oraz Aglomeracji Beskidzkiej. Prelegenci podkreślali, iż projekty angażujące większą liczbę partnerów są specyficzne i wymagają szczególnego wysiłku, jednak ich efekty są zazwyczaj bardzo pozytywne – obejmują większy obszar, są zintegrowane a działania podejmowane w ramach takich projektów są komplementarne i wzajemnie się uzupełniają.

 

Druga część spotkania poświęcona była projektom transgranicznym i międzynarodowym. W przypadku takich zadań, poza wyzwaniami związanymi z zaangażowaniem kilku partnerów, dochodzą te wynikające z różnic kulturowych, językowych, instytucjonalnych i prawnych. W tym kontekście opracowanie standardów umożliwiających efektywną współpracę transgraniczną (szczególnie pomiędzy aglomeracjami, obszarami funkcjonalnymi) wydaje się działaniem niezwykle istotnym i potrzebnym.

Standardy powinny również uwzględniać kwestie administracyjne i formalne związane z realizacją inicjatyw transgranicznych oraz formułować rekomendacje w tym zakresie skierowane do głównych interesariuszy.

Bariery administracyjne i formalne wskazywane były bowiem jako jedne z najistotniejszych w kontekście realizacji wspólnych działań.

 

W trakcie spotkania zdefiniowano wstępnie potencjalne obszary współpracy transgranicznej, które powinny zostać uwzględnione i opisane w standardach.

Wskazano: transport, edukację, środowisko i adaptację do zmian klimatu, kulturę i turystykę, innowacje i badania, rynek pracy i biznes, szeroko rozumiany dostęp do usług publicznych.

Są to obszary, w których współpraca transgraniczna może przynieść szczególnie duże korzyści.

Szczegółowa analiza potencjalnych obszarów współpracy zostanie przeprowadzona w toku dalszych prac prowadzonych w ramach projektu, w tym kolejnych spotkań Zespołu Roboczego.

 

Ostatnim punktem spotkania była dyskusja, w toku której przedstawiono uczestnikom najbliższe etapy realizacji projektu. Planowane jest między innymi przeprowadzenie badania ankietowego na temat współpracy transgranicznej, zorganizowanie seminarium w Ołomuńcu oraz kolejne spotkanie Zespołu Roboczego, tym razem w formie stacjonarnej.

Członkowie Zespołu wyrazili chęć aktywnego uczestnictwa w dalszych działaniach projektowych.