W poszukiwaniu tanich źródeł energii

A gdyby tak budowa domu była tak prosta, jak budowanie z klocków? Ułożone elementy tworzyłyby jedną całość, a zastosowane w nich rozwiązania obniżyłyby koszty utrzymania praktycznie do zera.

Brzmi jak tania bajka? Gdy "Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi”.  Te wypowiedziane przez Alberta Einsteina słowa idealnie wpisują się w dewizę zespołu projektu POWERTY. 14 maja 2020 r. pracownicy Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska uczestniczyli w spotkaniu z niezwykle utalentowanym człowiekiem. Pan Józef Kramarz z Kramarz Inventions od ponad  30 lat tworzy, patentuje oraz sprzedaje swoje wynalazki.

Cechą charakterystyczną konstrukcji tego mieszkającego w Świeradowie Zdroju wynalazcy jest ich prostota, a więc i niewygórowana cena wytworzenia, a następnie użytkowania poszczególnych technologii. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt  wynalazków.  Większość z nich to rozwiązania dotyczące odzysku ciepła i energii odnawialnych np. panel  odbierający energię słoneczną z elewacji oraz Ściekowy absorber ciepła, pozwalający zaoszczędzić do 50 proc. energii potrzebnej do wytworzenia ciepłej wody użytkowej. Jak mówi Pan  Józef „ciepła nie trzeba tworzyć, wystarczy go nie marnować i to właśnie robimy”. (więcej na stronie: www.kramarz.pl)

Przypomnijmy, że  jednym z głównych celów projektu POWERTY jest poszukiwanie tanich rozwiązań dotyczących wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Liczymy, że z pomocą Pana Józefa problem ubóstwa energetycznego w Polsce będzie można wkrótce włożyć między bajki. Panie Józefie, serdecznie dziękujemy i witamy w drużynie POWERTY.