PIERWSZE MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM W TYM ALTERNATYWNE ROZWIĄZANIA DO WALKI Z UBÓSTWEM ENERGETYCZNYM

 

PROJEKT POWERTY PRZEDSTAWIA PIERWSZE MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM
W TYM  ALTERNATYWNE ROZWIĄZANIA  DO WALKI Z UBÓSTWEM ENERGETYCZNYM ZA POMOCĄ ENERGII ODNAWIALNEJ

 

Hiszpańska Andaluzyjska Agencja Energetyczna  (AEA), jako wiodący partner projektu POWERTY, wspólnie z Agencją Rozwoju Inwestycji Publicznych (VIPA) z Litwy zorganizowała pierwsze międzyregionalne seminarium tematyczne tego projektu.  Seminarium, w którym uczestniczyło na poziomie międzynarodowym ponad 120 uczestników zostało  pozytywnie ocenione przez 70% ankietowanych.

Głównym celem tego wydarzenia było podzielenie się dobrymi praktykami, które
 w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i ubóstwa energetycznego zostały opracowane
w różnych regionach Europy oraz ułatwienie ich powielenia w innych regionach. 100% ankietowanych osób biorących udział w seminarium uznało przedstawione dobre praktyki za interesujące. Można to uznać za duży sukces.

Ze względu na ograniczenia spowodowane obecną pandemią wywołaną przez COVID-19, wydarzenie, które powinno odbyć się  na Litwie, odbyło się  online w dniach 24-25 listopada 2020 r. Pierwszego dnia skupiono się na najbardziej innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych w celu przezwyciwdziałania ubóstwu energetycznemu za pomocą odnawialnych źródeł energii, a drugiego dnia przeanalizowano formuły finansowania, aby ułatwić korzystanie z energii odnawialnej przez grupy wrażliwe.

Wydarzenie otworzyli Gvidas Dargužas, przedstawiciel Agencji Rozwoju Inwestycji Publicznych (VIPA) oraz dyrektor zarządzający Andalusian Energy Agency Francisco Javier Ramírez García.

Gvidas Dargužas skomentował, że podczas tej pandemii COVID-19, ubóstwo energetyczne staje się coraz bardziej widoczne, ponieważ wiele osób straciło pracę i nie ma najlepszych urządzeń energetycznych (ogrzewanie, prąd ...) w domu. Wymiana nowych pomysłów przedstawionych podczas seminarium przyczyni się zatem do zwiększenia środków zwalczania ubóstwa energetycznego.

Francisco Javier Ramírez podkreślił znaczenie projektu POWERTY i wskazał, że odnawialne źródła energii są ważnym narzędziem przezwyciężania ubóstwa energetycznego, uzupełniającym inne środki dobrobytu, które zostały zastosowane w ostatnich latach. Zwrócił również uwagę, że nikt nie powinien być wykluczony z czystej, bezpiecznej i sprawiedliwej transformacji energetycznej, promowanej przez Europę poprzez  różne strategie i dyrektywy.  Należy poszukiwać najlepszych formuł, aby zapewnić udział w transformacji  również przedstawicielom  grup wrażliwych cierpiących z powodu ubóstwa energetycznego.

Następnie przedstawiciel Andaluzyjskiej  Agencji Energetycznje (AEA) w Hiszpanii przedstawił główne postępy w realizacji projektu oraz publikacje dostępne na stronie internetowej projektu. AEA przedstawiła również analizę SWOT dotyczącą finansowania, w tym mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia wykryte w każdym uczestniczącym regionie konsorcjum POWERTY. W wyniku potrzeb wykrytych we wspomnianych wcześniej analizach, dobre praktyki zostały zidentyfikowane przez regiony partnerskie we współpracy z ich regionalnymi interesariuszami i zaprezentowane podczas seminarium.

 

 

 

W seminarium uczestniczyły również inne regiony partnerskie, w tym przede wszystkim Uniwersytet
w Manchesterze (podmiot koordynujący Europejskie Obserwatorium Ubóstwa Energetycznego), kierowane przez Stefana Bouzarovskiego, jednego
z czołowych europejskich ekspertów ds. Ubóstwa energetycznego, który przedstawił przegląd sytuacji energetycznej ubóstwa w Unii Europejskiej i analiza SWOT konsorcjum POWERTY ds. technologii.

Wśród innych europejskich podmiotów spoza Konsorcjum, w seminarium wzięło udział również litewski sojusz organizacji konsumenckich (LVOA), prezentując projekt STEP w programie Horyzont 2020 dotyczący rozwiązań walki z ubóstwem energetycznym, a także Europejski Uniwersytet Viadrina zajmujący się energią odnawialną społeczności, sprawiedliwością energetyczną i ubóstwem energetycznym.

Partnerzy z różnych regionów partnerskich przedstawili również dobre praktyki związane z tematyką technologii:

  • Uniwersytet w Huelvie (Hiszpania), reprezentowany przez swojego Dyrektora ds. Innowacji, przedstawił prace, które rozwija w dziedzinie kuchenek słonecznych, jako alternatywę uzupełniającą dla innych technologii w celu przezwyciężenia ubóstwa energetycznego dzięki energii odnawialnej. Oprócz działalności stricte badawczej Uniwersytet w Huelvie przeprowadził również kampanię warsztatów demonstracyjnych na temat tego typu technologii dostosowanej do różnych profili ludzi.
  • • Firma Pylondata (Hiszpania) przedstawiła zaawansowane narzędzia do zarządzania danymi, które ułatwiają ludziom zbiorowe i wspólne korzystanie z obiektów energii odnawialnej, zwłaszcza zbiorowej konsumpcji własnej, co stanowi idealną alternatywę dla grup wrażliwych, aby również czerpać korzyści z konsumpcji własnej oraz energia odnawialna.

• Partnerzy regionalni  SAO (Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska-Polska) w tym przedstawili rozwój modularnych pasywnych mikro-domów w ramach programu mieszkaniowego na rzecz walki z ubóstwem energetycznym, który obejmuje zintegrowane instalacje fotowoltaiczne oraz pokrycia termoizolacyjne firmy BAUTER i AdAlio.

• Program AEELA (Francja) przedstawił technologie energii odnawialnej (biomasa)
w ramach projektu AAELA „Akcelerator oszczędzania energii w domach rolników”.

  • W odniesieniu do tematu finansowania:

 

  • Andaluzyjska firma Quantum Energía Verde (Hiszpania) zaprezentowała swój produkt finansowy „Alquiler Quantico”, alternatywę finansowania opartą na wynajmie obiektów energii odnawialnej, ułatwiającą każdemu dostęp do korzyści wynikających z konsumpcji własnej bez konieczności przeprowadzania inwestycja początkowa.

• Agencja Rozwoju Inwestycji Publicznych (VIPA) (Litwa) przedstawiła wizytę studyjną
w formie wideo i prezentacji na temat modernizacji apartamentowców i odnawialnych źródeł energii, mechanizmu finansowania.

• Buxia Energies (Francja) przedstawiła 3 stopniową inwestycję spółdzielni obywatelskiej.

• SAO (Polska) przedstawiła plany polskiego rządu, które zostały wprowadzone do Programu Czyste Powietrze.

Dodatkowo, jako że było to spotkanie wirtualne, podczas krótkiej przerwy zaprezentowano kilka filmów z zainteresowaniem na tematy związane z seminarium, przedstawiając film objaśniający z wizyty studyjnej na Litwie na temat modernizacji budynków wielorodzinnych i odnawialnych źródeł energii, mechanizmów finansowania.

Na koniec, podczas seminarium przeprowadzono dyskusję wśród uczestników, podkreślono również duże zainteresowanie ze strony uczestników dobrymi praktykami i ich możliwym powieleniem w innych krajach europejskich. Ponadto uczestnicy zastanawiali się nad technologiami energii odnawialnej, którym towarzyszyły instrumenty finansowania dostosowane do grup szczególnie wrażliwych, jako rozwiązania w walce z ubóstwem energetycznym.

W 2021 roku odbędą się nowe międzynarodowe seminaria, podczas których omówione zostaną aspekty związane z ramami regulacyjnymi energii odnawialnej i partycypacji obywateli oraz strategiami innowacji społecznych, zawsze z uwzględnieniem szczególnych uwarunkowań wielu grup, do których skierowany jest projekt.

Do pobrania:

Komunikat prasowy w języku polskim