Drugie międzynarodowe seminarium tematyczne online projektu POWERTY „Odnawialne źródła energii dla grup wrażliwych”

Chcielibyśmy zaprosić Państwa na drugie międzynarodowe seminarium tematyczne online projektu POWERTY „Odnawialne źródła energii dla grup wrażliwych”, które odbędzie się w dniach 8 i 9 kwietnia 2021 r. Będzie ono dotyczyło zagadnień normatywnych, a także zaprezentuje niektóre z dobrych praktyk zidentyfikowane
 w projekcie.

Seminarium skupi się na przepisach, które mają wpływ na ubóstwo energetyczne i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w grupach wrażliwych. Będziemy mieli okazję dokonać przeglądu strategii i planów UE, ram regulacyjnych w regionach partnerów projektu. Wszystko to wraz z prezentacją dobrych praktyk zidentyfikowanych przez partnerów projektu pod kątem przepisów. Seminarium odbędzie się w języku angielskim.

 

Więcej o wydarzeniu:

https://www.interregeurope.eu/powerty/events/event/4248/powerty-online-ii-interregional-thematic-seminar/

link do rejestracji:

https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZMlc-GsrzMuEtTseaTRdneD1fjBDhYvBWi_

 

Przypomnijmy:

Ogólnym celem POWERTY jest zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej
wśród grup wrażliwych. Poza tym projekt ten jest istotny, ponieważ pomoże stworzyć i zidentyfikować innowacyjne technologie energii odnawialnej skierowane do grup wrażliwych, w tym zbiorowe i miejskie systemy energetyczne, nowe środki finansowe na nowe formuły finansowania energii odnawialnej odpowiednie dla tych grup. Projekt przyczyni się również do usprawnienia ram prawnych dotyczących energii odnawialnej i grup wrażliwych oraz umożliwia innowacje społeczne w celu stymulowania udziału obywateli w tych grupach społecznych.

 

W ramach projektu opracowany zostanie kompletny proces uczenia się, aby ułatwić skuteczny przepływ wiedzy między regionami, licząc na 6 partnerów (Hiszpania, Francja, Polska, Litwa, Bułgaria i Wielka Brytania) z różnymi uzupełniającymi się wiedzą specjalistyczną i różnymi poziomami kompetencji (regionalnymi / krajowymi), które wzbogaca przekazywanie wiedzy. Ponad 50 najlepszych praktyk i prawie 50 wydarzeń z udziałem 60 interesariuszy stworzy 5 regionalnych planów działania obejmujących populację ponad 25 milionów mieszkańców.

 Pandemia Covid uwidoczniła głębokie nierówności w społeczeństwie i w regionach Europy. Ubóstwo energetyczne uznawane jest za powszechny problem, mający poważne konsekwencje dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Oprócz kwestii związanych z efektywnością energetyczną mieszkań głównym wyzwaniem pozostaje produkcja energii odnawialnej przez grupy wrażliwe. Wspierając unijny zielony ład, Komisja opublikowała strategię „Fala renowacji”, w tym środki mające na celu rozwiązanie problemu ubóstwa energetycznego. Strategia ta doprowadzi do zmiany dyrektyw UE, takich jak dyrektywy OZE i EE.