Dom pasywny dla seniora i nie tylko

Co powinny posiadać nowoczesne domy pasywne alby były dostoswane do potrzeb osób starszych? Jak zmagazynować  energię z odnawialnych źródeł energii aby można było z niej korzystać zimą? na te oraz inne pytania próbowali odpowiedzieć przedstawiciele gogolińskiego magistratu z Burmistrzem Joachimem Wojtalą na czele oraz zespół ds. projektu POWERTY[i] Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska.
  28 lipca w Gogolinie rozmawialiśmy o wyzwaniach przed jakimi stoją samorządy
w związku z opieką senioralną oraz możliwymi rozwiązaniami. Jak mówił Burmistrz- : Jest duża liczba osób w wieku senioralnym, która nie wymaga  opieki specjalistycznej, ale cierpi z powodu braku towarzystwa drugiego człowieka. Wierzę, że razem uda nam się znaleźć rozwiązania z korzyścią dla wszystkich.  Samotność oraz ogrom obowiązków domowych wynikających z zamieszkiwania dużych domów to codzienne problemy seniorów z gminy Gogolin. Chęć przebywania w towarzystwie innych osób oraz bycie potrzebnym to coś bez czego nie da się żyć.

Wstępną koncepcję budowy domów modułowych przedstawił prof. dr hab. Bogusław Szuba. Spotkała się ona z pozytywnym odbiorem uczestników spotkania. Jeśli jesteście ciekawi dalszych losów i efektów naszej współpracy zapraszamy do śledzenia stron:

https://www.interregeurope.eu/powerty/

https://aglomeracja-opolska.pl/realizowane-projekty/powerty-0

 

 

 

 


[i]  Projekt Powerty czyli  „Odnawialne źródła energii dla grup wrażliwych” jest to międzynarodowe przedsięwzięcie partnerskie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej”.

Ogólnym celem projektu POWERTY jest zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii przez tzw. grupy wrażliwe. Projekt ma umożliwić małym, znajdującym się w trudnej sytuacji  gospodarstwom domowym wykorzystanie źródeł energii odnawialnej. Realizacja tego przedsięwzięcia ma także na celu zachęcenie producentów sprzętu do jego projektowania na potrzeby małych gospodarstw domowych.