Dlaczego warto chronić pszczoły?

Pszczoły zawsze były ważną i nieodłączną częścią ekosystemu. Miliony lat ewolucji sprawiły, że owadopylne i pszczoły funkcjonują w nierozłącznej symbiozie. Większość kwiatów swymi rozmiarami i budową przystosowały się do zapylania właśnie przez pszczoły. Pszczoły natomiast przystosowały się do jak najlepszego wykorzystania zasobów pokarmu znajdującego się w kwiatach. Jednak wraz z rozwojem cywilizacji, to wzajemne oddziaływanie jest zakłócane przez zmiany w środowisku spowodowane działalnością człowieka. W ostatnich latach zmiany te zaszły tak daleko, że zagrażają dalszemu istnieniu pszczół i pożytecznych owadów. Pszczoły zapylają wszystkie rośliny, nie tylko uprawne. W przypadku upraw sadowniczych, gdzie główny plon stanowią owoce, zapylanie roślin przez owady jest jedynym zabiegiem umożliwiającym zwiększenie plonów. Wszystkie pozostałe zabiegi stosowane po zapyleniu, np.: z użyciem regulatorów wzrostu, herbicydów, fungicydów czy insektycydów mają jedynie działanie pielęgnacyjne. Ważną rolą pszczół jest również zapylanie rodzimych gatunków roślin, które dostarczają pokarm dzikim zwierzętom, a to stanowi element prawidłowego funkcjonowania ekosystemu.

Właściwe zapylenie roślin przez pszczoły to jedyny sposób na zachowanie bioróżnorodności, tak bardzo ważnej dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu. Znaczenie tego jest coraz większe ze względu na postępującą degradację środowiska, ginie coraz więcej gatunków roślin i zwierząt, a to właśnie pszczele zapylanie roślin utrzymuje tę równowagę. Na przykładzie pszczół można dokładnie zobrazować niekorzystane zmiany w systemie przyrody, negatywny wpływ odziaływania i nadmiernej ingerencji człowieka w świat przyrody, zagrożenia wynikające z naruszenia bioróżnorodności i równowagi ekologicznej. Temat ten stanowić może fundament do budowania odpowiedniej świadomości społecznej i odpowiedzialności za przyrodę.

Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska w ramach projektu RPOP.05.01.00-16-0004/19 „Ochrona różnorodności biologicznej w Aglomeracji Opolskiej poprzez działania edukacyjno – informacyjne – etap II” przeprowadziło akcję ekologiczną – Adoptuj pszczołę, jej celem była:

  1. Promocja i ochrona różnorodności biologicznej w Aglomeracji Opolskiej;
  2. Promowanie zrównoważonego rozwoju, ekologicznego trybu życia z poszanowaniem lokalnych walorów przyrody;
  3. Propagowanie postaw proekologicznych w najbliższym otoczeniu;
  4. Ochrona najważniejszych europejskich zapylaczy: trzmiela, pszczoły murarki i motyla.

 

W ramach akcji dokonano bezpłatnej dystrybucji domków dla dzikich zapylaczy, cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem mieszkańców województwa opolskiego, za co serdecznie dziękujemy.