Nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach poddziałania 9.1.2 Wsparcie kształcenia ogólnego w Aglomeracji Opolskiej


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

W związku z rozstrzygnięciem protestów dotyczących wyniku konkursu projektów złożonych w ramach I naboru projektów do poddziałania 9.1.2 Wsparcie kształcenia ogólnego w Aglomeracji Opolskiej, Zarząd Województwa Opolskiego w dniu 10.10.2016 r. przyjął uchwałę nr 2737/2016 w sprawie zmiany uchwały nr 2303/2016 z dnia 20 czerwca 2016 r. w sprawie wyboru do dofinansowania projektów w trybie konkursowym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

W wyniku ww. uchwały, poniżej publikujemy zaktualizowaną listę projektów wybranych do dofinansowania.

Poniżej prezentujemy skład komisji oceny projektów dokonującej ponownej oceny merytorycznej projektów po procedurze odwoławczej w ramach I naboru do poddziałania 9.1.2 Wsparcie kształcenia ogólnego w Aglomeracji Opolskiej RPO WO 2014-2020:


WYNIKI OCENY MERYTORYCZNEJ

z uwzględnieniem projektów przywróconych

W związku z zakończeniem przez Instytucję Pośredniczącą Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu (IP WUP), weryfikacji kwalifikowalności projektów przywróconych do oceny w wyniku pozytywnie rozstrzygniętych odwołań, informujemy, iż 2 projekty zostały przywrócone do dalszej oceny. Z uwagi na to publikujemy zaktualizowaną listę 7 projektów, pozytywnie ocenionych na etapie oceny merytorycznej, tym samym skierowanych do kolejnego etapu konkursu.


Na posiedzeniu w dniu 5 lipca 2016 r. Zarząd Województwa Opolskiego podjął decyzję o wprowadzeniu zmiany do Regulaminu konkursu stanowiącego załącznik nr 1 do Uchwały nr 1352/2015 Zarządu Województwa Opolskiego z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu konkursu dotyczącego projektów złożonych w ramach Osi IX Wysoka jakość edukacji dla Poddziałania 9.1.2 Wsparcie kształcenia ogólnego w Aglomeracji Opolskiej w ramach RPO WO 2014-2020 oraz przyjęcia Ogłoszenia o konkursie w ramach Osi IX Wysoka jakość edukacji, Działanie 9.1 Rozwój edukacji, Poddziałanie 9.1.2 Wsparcie kształcenia ogólnego w Aglomeracji Opolskiej, poprzez dodanie załącznika nr 12 – Wzór decyzji o dofinansowanie projektu.


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

20 czerwca 2016 r. Zarząd Województwa Opolskiego, uchwałą nr 2303/2016, zatwierdził listę projektów wybranych do dofinansowania w trybie konkursowym, w ramach I naboru do poddziałania 9.1.2 Wsparcie kształcenia ogólnego w Aglomeracji Opolskiej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

 

Poniżej prezentujemy skład komisji oceny projektów dokonującej oceny projektów w trybie konkursowym w ramach I naboru do poddziałania 9.1.2 Wsparcie kształcenia ogólnego w Aglomeracji Opolskiej RPO WO 2014-2020:


INFORMACJA O ZAKOŃCZENIU OCENY FORMALNEJ

15 marca 2016 r. zakończyliśmy ocenę formalną projektów złożonych w ramach poddziałania 9.1.2 Wsparcie kształcenia ogólnego w Aglomeracji Opolskiej RPO WO 2014-2020. 8 projektów przeszło pozytywnie ocenę formalną i zostało przekazanych do następnego etapu konkursu tj. oceny merytorycznej.

 


KOMUNIKAT O ZMIANIE TERMINU ZAKOŃCZENIA OCENY FORMALNEJ

Nawiązując do ogłoszenia o naborze wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Osi IX Wysoka jakość edukacji dla Poddziałania 9.1.2 Wsparcie kształcenia ogólnego w Aglomeracji Opolskiej w ramach RPO WO 2014-2020, z dnia 13.11.2015r., Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska pełniące rolę Związku ZIT jako Instytucja Pośrednicząca w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014 – 2020 (IP RPO WO 2014-2020) informuje, iż Zarząd Województwa Opolskiego na posiedzeniu w dniu 8 marca 2016r. podjął decyzję o zmianie terminu zakończenia oceny formalnej złożonych projektów.

W związku z powyższym, ocena formalna zostaje przedłużona.

Nowy termin zakończenia oceny został wyznaczony do dnia 15 marca 2016 r.

 


INFORMACJA O SPEŁNIENIU WYMOGÓW FORMALNYCH

W dniach 14 grudnia – 21 grudnia 2015 r. do IP ZIT (Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska pełniące rolę Związku ZIT) w trybie konkursowym wpłynęło 8 wniosków o dofinansowanie projektów z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach poddziałania 9.1.2 Wsparcie kształcenia ogólnego w Aglomeracji Opolskiej RPO WO 2014-2020.

9 lutego 2016 r. zakończyliśmy weryfikację wymogów formalnych złożonych wniosków
o dofinansowanie projektów. 8 wniosków o dofinansowanie projektów przeszło pozytywnie weryfikację wymogów formalnych i zostało zakwalifikowanych do oceny formalnej.


Komunikat dotyczący ograniczenia technicznego w sekcji V (HARMONOGRAM RZECZOWO – FINANSOWY) – w zakresie wydatków rozliczanych ryczałtowo (projekt do 100 tys. EUR) wniosku o dofinansowanie RPO WO 2014-2020.

W związku z ograniczeniem technicznym w sekcji V pkt 5.2 w zakresie kwot ryczałtowych, proponuje się przyjąć następujący sposób postępowania:
Z uwagi na brak funkcjonalności w generatorze, która pozwoliłaby wpisać w oddzielnych wierszach poszczególne wskaźniki dla wydatków rozliczanych ryczałtowo (aktualnie istnieje możliwość wpisania tylko jednej wartości wskaźnika niezależnie od ilości wpisanych wskaźników), zaleca się, aby:

  • w pkt 5.2 Kwota ryczałtowa w polu „Nazwa wskaźnika” wskazać, iż nazwy i wartości wskaźników zostały opisane w odpowiednich zadaniach w pkt 5.1,
  • w pkt 5.1 Zakres rzeczowy w danym zadaniu w polu „Opis działań planowanych do realizacji w ramach wskazanych zadań / czas realizacji / podmiot działania” obok opisu zgodnego z instrukcją należy dopisać właściwe wskaźniki wraz z przyporządkowanymi wartościami.

Powyższe należy traktować jako rozwiązanie czasowe, do momentu wprowadzenia usprawnień technicznych, pozwalających na odpowiednie uzupełnienie danych we wniosku o dofinansowanie. W sytuacji rozwiązania ww. problemu niezwłocznie w formie komunikatu zostanie przedstawiona odpowiednia informacja na stronie Programu.


Termin naboru wniosków

14.12.2015 r. - 21.12.2015 r.

Termin rozstrzygnięcia konkursu

Kwiecień 2016 r.

Miejsce składania wniosków

 

Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska
Związek Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych

Dział Oceny i Wyboru Projektów (I piętro)

ul. Horoszkiewicza 6, 45-301 Opole

Sposób składania wniosków o dofinansowanie

Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć w formie:

  • Elektronicznej (wypełniony z użyciem panelu wnioskodawcy dostępnego na stronie www.pw.opolskie.pl);
  • Papierowej.

Instrukcja przygotowania wersji elektronicznej i papierowej wniosku o dofinansowanie projektu (EFS).

W zakresie doręczeń i sposobu obliczania terminów stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.

Kto może składać wnioski?

O dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się podmioty działające w obszarze edukacji ogólnej. Forma prawna beneficjenta musi być zgodna z klasyfikacją form prawnych podmiotów gospodarki narodowej określonych w § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia
i aktualizacji podmiotów gospodarki narodowej, w tym wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń oraz szczegółowych warunków i trybu współdziałania służb statystyki publicznej z innymi organami prowadzącymi urzędowe rejestry i systemy informatyczne administracji publicznej (Dz. U. Nr 69, poz. 763, z późn. zm.).

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Przedmiotem konkursu są typy projektów określone dla poddziałania
9.1.2 Wsparcie kształcenia ogólnego w Aglomeracji Opolskiej w ramach Osi priorytetowej IX Wysoka jakość edukacji RPO WO 2014-2020 tj.:

  1. Kształcenie kompetencji kluczowych (TIK, matematyczno-przyrodnicze, języki obce) oraz właściwych umiejętności i postaw niezbędnych do funkcjonowania na rynku pracy (kreatywność, innowacyjność, praca zespołowa) poprzez:
  1. doskonalenie umiejętności i kompetencji/kwalifikacji zawodowych nauczycieli w zakresie stosowania metod oraz form organizacyjnych sprzyjających kształtowaniu i rozwijaniu u uczniów, wychowanków lub słuchaczy kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy oraz właściwych postaw i umiejętności,
  2. kształtowanie i rozwijanie u uczniów, wychowanków lub słuchaczy kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy oraz właściwych postaw i umiejętności.
  1. Tworzenie warunków dla nauczania opartego na metodzie eksperymentu poprzez realizację kompleksowych projektów obejmujących:
  1. wyposażenie pracowni szkolnych w narzędzia do nauczania przedmiotów przyrodniczych lub matematyki,
  2. doskonalenie umiejętności i kompetencji/kwalifikacji zawodowych nauczycieli, w tym nauczycieli przedmiotów przyrodniczych lub matematyki, niezbędnych do prowadzenia procesu nauczania opartego na metodzie eksperymentu,
  3. kształtowanie i rozwijanie kompetencji uczniów, wychowanków lub słuchaczy w zakresie przedmiotów przyrodniczych lub matematyki.
  1. Korzystanie z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) oraz rozwijanie kompetencji informatycznych poprzez:
  1. wyposażenie szkół lub placówek systemu oświaty
    w nowoczesne pomoce dydaktyczne oraz narzędzia TIK niezbędne do realizacji programów nauczania w szkołach lub placówkach systemu oświaty, w tym zapewnienie odpowiedniej infrastruktury sieciowo-usługowej,
  2. podnoszenie kompetencji/kwalifikacji cyfrowych nauczycieli wszystkich przedmiotów, w tym w zakresie korzystania
    z narzędzi TIK zakupionych do szkół lub placówek systemu oświaty oraz włączania narzędzi TIK do nauczania przedmiotowego,
  3. kształtowanie i rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów, wychowanków lub słuchaczy, w tym z uwzględnieniem bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i wynikających z tego tytułu zagrożeń,
  4. programy rozwijania kompetencji cyfrowych uczniów, wychowanków lub słuchaczy poprzez naukę programowania.
  1. Kompleksowe programy wspomagające szkołę lub placówkę systemu oświaty w procesie indywidualizacji pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym wsparcie ucznia młodszego:
  1. doposażenie szkół lub placówek systemu oświaty w pomoce dydaktyczne oraz specjalistyczny sprzęt do rozpoznawania potrzeb rozwojowych, edukacyjnych i możliwości psychofizycznych oraz wspomagania rozwoju i prowadzenia terapii uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
    a także podręczniki szkolne i materiały dydaktyczne dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnością, ze szczególnym uwzględnieniem tych pomocy, sprzętu i narzędzi, które są zgodne z koncepcją uniwersalnego projektowania,
  2. przygotowanie nauczycieli do prowadzenia procesu indywidualizacji pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym wsparcia ucznia młodszego, rozpoznawania potrzeb rozwojowych, edukacyjnych
    i możliwości psychofizycznych uczniów i efektywnego stosowania pomocy dydaktycznych w pracy,
  3. wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniów młodszych w ramach zajęć uzupełniających ofertę szkoły lub placówki systemu oświaty. 
  1. Rozwój doradztwa edukacyjno-zawodowego poprzez:
  1. uzyskiwanie kwalifikacji doradców edukacyjno-zawodowych przez osoby realizujące zadania z zakresu doradztwa edukacyjno- zawodowego w szkołach i placówkach, które nie posiadają kwalifikacji z tego zakresu oraz podnoszenie kwalifikacji doradców edukacyjno- zawodowych, realizujących zadania z zakresu doradztwa edukacyjno- zawodowego
    w szkołach,
  2. tworzenie Szkolnych Punktów Informacji i Kariery,
  3. zewnętrzne wsparcie szkół w obszarze doradztwa edukacyjno- zawodowego.

Kryteria wyboru projektów

 

Kryteria wyboru projektów  dla poddziałania 9.1.2 Wsparcie kształcenia ogólnego w Aglomeracji Opolskiej znajdują się
w Załączniku nr 7 do Regulaminu konkursu.

Maksymalny % poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu

Zgodnie z Szczegółowym Opisem Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Zakres: Europejski Fundusz Społeczny projekty będą dofinansowane w 95%.

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów

 

Kwota przeznaczona na konkurs w ramach Poddziałania 9.1.2 Wsparcie kształcenia ogólnego w Aglomeracji Opolskiej wynosi 28 633 449,82 zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej (UE) 25 619 400,00 zł.

 

Z ogólnej kwoty alokacji przeznaczonej na konkurs na procedurę odwoławczą przeznacza się 2 863 347,97 zł, w tym dofinansowanie
z Unii Europejskiej 2 561 940,00 zł.

Niezbędne dokumenty

 

Regulamin konkursu 

  1. Załącznik nr 1 - Etapy konkursu (EFS);
  2. Załącznik nr 2 - Instrukcja przygotowania wersji elektronicznej
    i papierowej wniosku o dofinansowanie projektu (EFS);
  3. Załącznik nr 3 - Wzór wniosku o dofinansowanie (EFS);
  4. Załącznik nr 4 - Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie (EFS);
  5. Załącznik nr 5 - Katalog wyposażenia szkolnych pracowni matematycznych;
  6. Załącznik nr 6 - Sposób weryfikacji nabycia kwalifikacji
    i kompetencji przez nauczycieli i uczniów;
  7. Załącznik nr 7 - Kryteria wyboru projektów  dla poddziałania 9.1.2 Wsparcie kształcenia ogólnego w Aglomeracji Opolskiej;
  8. Załącznik nr 8 - Średnie wyniki egzaminów zewnętrznych w skali Aglomeracji Opolskiej;
  9. Załącznik nr 9 - Wzór umowy o dofinansowanie projektu;
  10. Załącznik nr 9 – Wzór umowy ryczałtowej o dofinansowanie projektu;
  11. Załącznik nr 10 - Lista wskaźników na poziomie projektu dla poddziałania 9.1.2 Wsparcie kształcenia ogólnego w Aglomeracji Opolskiej;
  12. Załącznik nr 11 - Podział jednostek przestrzennych województwa opolskiego wg klasyfikacji DEGURBA.

Inne dokumenty obowiązujące w naborze

  1. Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych RPO WO 2014-2020. Zakres EFS (wersja 5).
  2. Regulamin pracy komisji oceny projektów oceniającej projekty
    w ramach EFS.
  3. Wytyczne Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie trybów wyboru projektów na lata 2014-2020.
  4. Wytyczne Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie kwalifikowalności wydatków w zakresie EFRR, EFS oraz FS na lata 2014-2020.
  5. Wytyczne Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji,  w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020
  6. Wytyczne Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020.
  7. Wytyczne Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie gromadzenia i przekazywania danych w postaci elektronicznej na lata 2014-2020.
  8. Taryfikator maksymalnych, dopuszczalnych cen towarów i usług typowych dla konkursowego i pozakonkursowego trybu wyboru projektów.
  9. Wytyczne Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze edukacji na lata 2014-2020.

Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek

 

W przypadku negatywnej oceny projektu, o której mowa w art. 53 ust. 2 ustawy wdrożeniowej, wnioskodawca ma prawo w terminie 14 dni od dnia doręczenia informacji, o której mowa w art. 46 ust. 3 ww. ustawy, złożyć pisemny protest za pośrednictwem instytucji, o której mowa w art. 39 ust. 1, tj. IOK. Informacja na temat procedury odwoławczej obowiązującej dla konkursu została szczegółowo opisana w rozdziale 15 Ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. z 2014 r. poz. 1146 z późn. zm.).

Pytania i odpowiedzi

 

W przypadku konieczności udzielenia wnioskodawcy wyjaśnień
w kwestiach dotyczących konkursu oraz pomocy w interpretacji postanowień niniejszego Regulaminu konkursu,  IP ZIT udziela indywidualnie odpowiedzi na pytania wnioskodawcy. Zapytania do IOK można składać za pomocą:

  • E – maila: info@ao.opole.pl
  • Faksu: +48 77 44 59 612
  • Telefonu: +48 77 54 17 933
  • Bezpośrednio w siedzibie:

 

Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska

Związek Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych

Dział Oceny i Wyboru Projektów

ul. Horoszkiewicza 6, 45-301 Opole

Linki

 

 

Pytania i odpowiedzi

Spotkanie informacyjne dla potencjalnych wnioskodawców.