Z początkiem 2014 roku tereny Aglomeracji Opolskiej zamieszkiwało około 338 tysięcy osób. To niemal 1/3 mieszkańców naszego województwa. W ośmiu miastach i gminach miejsko-wiejskich: Opolu, Gogolinie, Krapkowicach, Lewinie Brzeskim, Niemodlinie, Ozimku, Prószkowie i Zdzieszowicach mieszkało prawie 228 tysięcy osób. Stanowi to 68% ogółu mieszkańców Aglomeracji. Obszary miejskie stanowią jednak nieznaczny odsetek terenu. W krajobrazie Aglomeracji Opolskiej przeważają urokliwe pejzaże i architektura wiejska. Podkreślić jednak należy wysoki stopień zurbanizowania tych terenów oraz stosunkowo wysoki poziom rozwoju infrastruktury – wiele wsi wyglądem przypomina raczej niewielkie, lecz starannie zagospodarowane i dobrze zarządzane miasteczka.
Niestety, mieszkańców Aglomeracji systematycznie ubywa. Problem ten dotyczy przede wszystkim miast i gmin miejsko-wiejskich. Wyjątek stanowi gmina Prószków, której w ciągu minionych 3 lat udało się utrzymać status quo. W pozostałych ośrodkach liczba mieszkańców zmniejszyła się o 1-2 % w stosunku do roku 2010. Jest to trwała, obserwowana w dłuższym czasie tendencja. Zmniejsza się odsetek mieszkańców najmłodszych, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku aktywności zawodowej i osób w tzw. wieku produkcyjnym. Obecnie jest on stosunkowo wysoki – jest to 81,2% ogółu mieszkańców. Przybywa jednak osób w starszym wieku, powyżej 65 roku życia. Proces ten dotyczy niemal wszystkich gmin Aglomeracji, jednakże w szczególnym stopniu Opola. W sensie demograficznym, społeczność Aglomeracji Opolskiej powoli starzeje się, a co za tym idzie – zmieniają się jej potrzeby.
Są także i takie gminy, w których przybyło mieszkańców w ostatnich latach: Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Izbicko, Komprachcice, Łubniany, Turawa. Większość z nich znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Opola. Wskazuje to na postępujący proces suburbanizacji. Część mieszkańców miast wybiera do zamieszkania okoliczne tereny wiejskie, jednakże wielu z nich nadal pracuje lub znajduje zatrudnienie w mieście. W mieście korzystają także z istniejącej i wciąż rozwijającej się infrastruktury technicznej, społecznej i kulturalnej.
W związku z suburbanizacją miasto nie przestaje pełnić znaczącej roli regionalnego lub lokalnego rynku pracy, ośrodka kultury, edukacji, usług zdrowotnych i innych usług o charakterze społecznym. Obciążenie kosztami budowy, modernizacji i utrzymania tej infrastruktury systematycznie rośnie. Zwiększa się także presja na istniejący układ komunikacyjny. Nieodzowne stają się kolejne inwestycje, których celem jest modernizacja i rozbudowa połączeń komunikacyjnych, a także stworzenie warunków dla rozwoju alternatywnych form transportu (np. komunikacja rowerowa) pomiędzy gminami Aglomeracji.
Fakty te przemawiają za tym, by postrzegać Aglomerację Opolską jako jeden organizm – złożoną strukturę przestrzenną, która żyje i rozwija się dzięki istniejącym powiązaniom funkcjonalnym, ekonomicznym i komunikacyjnym.