Zabytki budownictwa obronnego

zdjecie_zamek_niemodlin

Zamek Książęcy w Niemodlinie

Najbardziej charakterystyczną budowlą Niemodlina jest Zamek Książęcy, usytuowany po wschodniej stronie starego miasta. Początkowo była to kasztelańska wieża, lecz kiedy w 1313 roku powstało Księstwo Niemodlińskie, rozbudowano ją i urządzono w niej siedzibę władcy. W połowie XV wieku w miejscu wieży stanął pierwszy zamek, otoczony murem i fosą. Krąży wiele legend na temat tej wspaniałej warowni, w której czuje się iście książęcy klimat.

Więcej informacji o Zamku Książęcym można znaleźć na stronie:

http://niemodlinzamek.pl

rynek

Rynek w Srzeleczkach

Rynek w Srzeleczkach

08_mur-baszta_0

Mury obronne i baszta w Opolu

Mury obronne i baszta stanowią dziś  najlepiej zachowany fragment średniowiecznych fortyfikacji obronnych miasta. Obok murów odtworzono basztę artyleryjską oraz krużganek, z którego można popatrzeć na Odrę, rzekę przedzielającą Opole.

04_wieza_piastowska

Wieża Piastowska w Opolu

Wieża Piastowska jest powszechnie znanym symbolem miasta i województwa. Stanowi pozostałość po Zamku Piastowskim zburzonym w latach 30. Czternastowieczna wieża to również jeden z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Można z niej podziwiać panoramę Opola.

03_zamek_gorny_0

Wieża Zamku Górnego w Opolu

Wieża Zamku Górnego stanowi jedyną pamiątkę po zamku, który spłonął w XVII wieku. W jej wnętrzu odkryto pozostałości lochu głodowego. To jedna z najbardziej tajemniczych budowli miasta.

01_ratusz

Ratusz w Opolu

Ratusz był drewnianym domem kupieckim do XIV wieku. Wtedy właśnie został przebudowany na murowany i zajęty przez władze miasta. Jego obecny kształt pochodzi z lat 1933-1936. W lipcu 1934 roku wieża ratuszowa runęła po rozebraniu podpierających ją kamienic. Odbudowano ją w nieco zmienionym kształcie i podwyższono do 65 metrów.

rynek1

Rynek w Niemodlinie

Niemodliński rynek jest jedyny w swoim rodzaju. Charakteryzuje się rzadko spotykanym w Polsce układem urbanistycznym w kształcie wydłużonego wrzeciona. Po obu stronach głównej drogi znajdują się urokliwe kamieniczki, na których znaczą się ślady zdobień i symboli dawnych funkcji budynków. Na przykład kamienica nr 5 cechuje się frontonem, na którym widoczna jest data 1894 i sokół – herb miasta. Na wyróżnienie zasługuje również kamieniczka nr 11, na której widnieje inskrypcja, mówiąca o jej dawnym mieszkańcu – nyskim kanoniku Janie Erneście Baarze.

ratusz

Ratusz - Rynek

Zbudowany około 1500r. Obecny kształt pochodzi z 1837r. Ratusz przebudowywano kilkakrotnie. Styl budowli jest klasycystyczny, prostokątny z ryzalitami wzdłuż dłuższych elewacji. Obecnie w budynku mieści się siedziba Urzędu Miejskiego. Do dnia dzisiejszego zachował się średniowieczny układ rynku z dwiema uliczkami odchodzącymi z każdego rogu. Kształt zabudowy uliczek otaczających rynek jest kolisty.

7.palac_w_dabrowce_gornej

Pałac w Dąbrówce Górnej

Pałac w Dąbrówce Górnej - Pałac w Dąbrówce Górnej to ważny punkt na mapie zabytków gminy Krapkowice. Wzniesiono go w połowie XVII wieku, jednak przypuszcza się już wcześniej istniała tutaj tego typu budowla o charakterze obronnym. Jak podaje legenda, mieszkała tutaj królewna Dąbrówka, która została pochowana w srebrnym sarkofagu w starej części zamczyska. Pierwszymi znanymi właścicielami posiadłości była rodzina Rogoyskich, która zakupiła ją w 1490 roku i rezydowała niepodzielnie do XVIII wieku.

6.zamek_w_rogowie_opolskim

Zamek w Rogowie Opolskim

Zamek w Rogowie Opolskim - Zamek w Rogowie Opolskim (obok krapkowickiej baszty) stanowi  największą atrakcję turystyczną na terenie gminy Krapkowice. Jest on jedną z najstarszych rezydencji na Opolszczyźnie. Początkami sięga średniowiecza. Rogowski zamek usytuowany jest na skarpie dawnego koryta Odry. Przeprowadzone badania archeologiczne dowodzą, że budowla - najpierw obronna - istniała już w XIV wieku. Średniowieczna warownia miała najpewniej za zadanie kontrolować przeprawę na Odrze.

Strony

Subskrybuj Zabytki budownictwa obronnego