W dniu 8 czerwca 2015r. w siedzibie Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska odbyło się spotkanie zorganizowane dla pracowników gmin zrzeszonych w Aglomeracji Opolskiej z przedstawicielami Urzędu Statystycznego w Opolu.
Temat spotkania: Zasoby informacyjne statystyki publicznej.
Cel spotkania: prezentacja czterech programów wchodzących w skład Systemu Informacyjnego Statystyki Publicznej:
Bank Danych Lokalnych- największy w Polsce uporządkowany zbiór informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej, demograficznej, opisujący województwa, powiaty oraz gminy jako podmioty systemu organizacji społecznej i administracyjnej państwa. Bank danych lokalnych gromadzi, systematycznie uzupełnia i aktualizuje informacje statystyczne o poszczególnych jednostkach podziału terytorialnego. Ponadto umożliwia prowadzenie wielowymiarowych analiz statystycznych w układach regionalnych i lokalnych.
STRATEG - system stworzony na potrzeby programowania i monitorowania polityki rozwoju. Zgromadzono w nim wskaźniki wykorzystywane do monitorowania realizacji strategii obowiązujących w Polsce (na poziomie krajowym, ponadregionalnym i wojewódzkim) oraz w Unii Europejskiej (strategia Europa 2020). Jedną z wielu praktycznych funkcji przedmiotowego systemu jest udostępnianie danych statystycznych istotnych dla realizacji polityki spójności. System STRATEG oferuje przede wszystkim narzędzia ułatwiające analizę zjawisk w formie wykresów i map jak również zawiera wiele raportów i analiz statystycznych.
System Wspomagania Analiz i Decyzji- pozwala na dostęp do aktualizowanych na bieżąco informacji pochodzących z systemu statystyki publicznej. Użytkownicy mają swobodny dostęp do szczegółowych danych na temat wyników działalności przedsiębiorstw niefinansowych, obrotów towarowych handlu zagranicznego oraz edukacji w szkołach wyższych. W zależności od tematyki, za pośrednictwem tego systemu możliwe jest prezentowanie danych rocznych, kwartalnych i miesięcznych.
Statystyczne Vademecum Samorządowca- zawiera komplet aktualnych materiałów informacyjnych o poszczególnych jednostkach terytorialnych. Celem SVS jest dostarczenie radnym oraz członkom organów wykonawczych samorządów informacji kompleksowych, jednolitych metodologicznie i jakościowo oraz odpowiadających, w możliwym do uzyskania zakresie, zadaniom określonym w ustawach kompetencyjnych samorządu terytorialnego.