Współpraca gmin Aglomeracji Opolskiej przy realizacji zintegrowanych inwestycji terytorialnych

Dlaczego współpraca gmin przy realizacji zintegrowanych inwestycji terytorialnych jest konieczna i opłacalna? Jakich dziedzin dotyczy?

Temat pierwszy: zagospodarowanie terenów inwestycyjnych. Miejsca pracy, których w regionie wciąż mamy zbyt mało. Zasób wolnych przestrzeni dla inwestorów w stolicy województwa powoli się wyczerpuje. Wypełnia się Specjalna  Strefa Ekonomiczna w Opolu, są jednak dostępne tereny inwestycyjne w pozostałych gminach Aglomeracji Opolskiej. Zostały one skatalogowane, określono stopień ich dostępności i przygotowania pod potrzeby potencjalnych inwestorów. Partnerzy podejmują już wspólne działania na rzecz pozyskania nowych inwestorów. Granice administracyjne gmin nie stanowią tu przeszkody. Wyzwaniem są natomiast wysokie koszty budowy infrastruktury, dlatego samorządy podejmą starania o pozyskanie środków unijnych w ramach zintegrowanych inwestycji strukturalnych.

Miejsca pracy w Aglomeracji Opolskiej to zatrudnienie tak dla mieszkańców miasta, jak i całego regionu. Kolejnym wyzwaniem jest właściwe skomunikowanie terenów inwestycyjnych, tak by dojazd do pracy nie nastręczał trudności i zabierał jak najmniej czasu. Rozwijany więc będzie transport multimodalny – możliwość korzystania z różnych dogodnych środków transportu i odpowiedniego ich łączenia. Zrównoważony i przyjazny środowisku, co oznacza większe uprzywilejowanie transportu zbiorowego (w warunkach opolskich to autobusy i kolej) oraz komunikacji alternatywnej. Warto więc tworzyć warunki do rozwoju sprawnej i bezpiecznej komunikacji rowerowej bądź pieszo-rowerowej, tam gdzie jest to uzasadnione oraz racjonalne.  

A zatem kolejny temat: wyczekiwana od dawna budowa systemu dróg pieszo-rowerowych, który obejmie tereny gmin sąsiadujących z Opolem, jak również budowę dróg rowerowych w samym mieście. Przy obecnym stanie infrastruktury drogowej  rower – jakkolwiek najbardziej przyjazny środowisku - przegrywa w konkurencji z samochodem. Budowa spójnego systemu dróg i odpowiedniej infrastruktury dla pieszych i rowerzystów to niezmiernie ważny wspólny temat samorządów Aglomeracji Opolskiej. Prace projektowe powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Koniecznością jest stworzenie zintegrowanych centrów przesiadkowych w Opolu i innych większych miastach Aglomeracji Opolskiej. Centra te, zlokalizowane na ogół w pobliżu istniejących dworców kolejowych, powinny stanowić zwarte, dobrze zorganizowane przestrzenie łączące wszystkie rodzaje komunikacji o zasięgu lokalnym, regionalnym i ponadregionalnym (komunikacja autobusowa, kolejowa, rowerowa i inne) wraz z punktami węzłowymi systemu komunikacyjnymi typu park&ride, park&bike itp.  To standard w nowoczesnej Europie.

Ograniczenie niskiej emisji to wspólne wyzwanie  dla partnerów współpracujących w ramach Aglomeracji Opolskiej. Zielone światło dla komunikacji przyjaznej środowisku naturalnemu, pojazdów hybrydowych, komunikacji alternatywnej, ale także ograniczenie emisji trujących gazów i pyłów poprzez zmianę systemu ogrzewania i docieplenie budynków. Potrzeby w tym zakresie są ogromne.

To tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stoją samorządy Aglomeracji Opolskiej. Aby im sprostać, konieczne jest kształtowanie kultury partnerstwa – wspólnego rozwiązywania złożonych problemów z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych partnerów.