Razem wykorzystamy naszą szansę

Polityka miejska w perspektywie do 2020 rokuTakie podejście do zagadnień rozwoju opartego na współpracy samorządów podkreślił Prezydent Miasta Opola, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska, Ryszard Zembaczyński, w czasie swojego wystąpienia na konferencji „Polityka miejska w perspektywie do 2020 roku”. Organizatorzy – Stowarzyszenie AO i posłanka do Parlamentu Europejskiego, Danuta Jazłowiecka – zaprosili do wystąpienia w czasie konferencji dra Jana Olbrychta, posła do PE uhonorowanego nagrodą „MEP Awards 2014″ w kategorii „Zrównoważone środowisko zurbanizowane” (Sustainable Built Environment). Przewodniczący europarlamentarnej Integrupy Urban, w której „stał się orędownikiem miast jako „motorów gospodarki narodowej i regionalnej” interesująco przedstawił obserwowane zjawiska charakterystyczne dla współczesnych obszarów miejskich. Mogliśmy wysłuchać odpowiedzi na pytania związane z agendą miejską UE: czym powinna być agenda miejska?, czy i jak miasta powinny być zaangażowane w tworzenie i wdrażanie polityk europejskich?, kto będzie realizował agendę miejską UE?, jaka jest rola obszarów miejskich?

Poseł dynamicznie omówił aktualną sytuację zurbanizowanej Unii Europejskiej, podsumowując stan polityki miejskiej w Europie, jak również charakteryzując globalny wymiar rozwoju obszarów miejskich. Jak wielokrotnie podkreślał poseł J. Olbrycht, w najbliższych latach trzeba współpracować ze sobą w zakresie zadaniowym i pracować nad wzajemnym zaufaniem. Podstawą współdziałania musi być program, który koncentruje się na wybranych zagadnieniach. Poseł Olbrycht zaznaczył, iż powoływanie partnerstw tylko i wyłącznie w celu pozyskania środków zewnętrznych nie prowadzi do sukcesu. Środki unijne, które w latach 2014-2020 przeznaczone są dla wspólnie działających miast i otaczających je gmin, powinny być narzędziem do działania, katalizatorem pozytywnych zmian, a nie celem samym w sobie.

Możliwości, jakie niesie ze sobą nowy okres programowania, RPO na lata 2014-2020, dla współpracujących ze sobą samorządów w syntetyczny sposób przedstawiła Karina Bedrunka, Dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych Urzędu Marszałkowskiego. Przybliżyła zebranym zagadnienia dotyczące tzw. zintegrowanych inwestycji  terytorialnych (ZIT), czyli nowego sposobu na wykorzystanie funduszy unijnych przez wspólnie działające jednostki samorządu terytorialnego. Podkreśliła, iż w realizacji zadań w takiej formule nadrzędne są trzy zasady: koncentracja, podejście zintegrowane oraz podejście przestrzenne.

W tak przedstawione warunki idealnie wpisują się działania Aglomeracji Opolskiej. Szeroko i dość szczegółowo omówił je dyrektor Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska, Krzysztof Początek. Przekazał uczestnikom konferencji najważniejsze informacje na temat samej Aglomeracji, jak również  programu rozwoju gospodarczego, działań związanych z poprawą transportu zbiorowego, tworzeniem miejsc pracy, uzbrojeniem terenów inwestycyjnych, budowy ponad 250 km dróg dla rowerów oraz infrastruktury sprzyjającej rozwojowi transportu rowerowego. W swoim wystąpieniu podkreślił działania AO wpisujące się w ograniczanie niskiej emisji i konieczny wzrost energooszczędności istniejącej infrastruktury. Wsparciem AO objęte zostaną objęte również placówki edukacyjne.

Druga część konferencji rozpoczęła się od wystąpienia Agnieszki Okupniak, Zastępcy Dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych UMWO, która opowiedziała zebranym o tym, jak województwo opolskie informuje mieszkańców o funduszach unijnych oraz prezentuje efekty ich wykorzystania. Nawiązując do tej prezentacji posłanka Parlamentu Europejskiego Danuta Jazłowiecka zwróciła uwagę na to, jak ważne jest przystępne i rzetelne informowanie mieszkańców o tym, jak oni sami mogą wykorzystywać fundusze unijne dla własnego rozwoju i poprawy swojej sytuacji. Szczególną uwagę zwróciła na rolę instytucji funkcjonujących w systemie wdrażania funduszy, które powinny zawsze służyć pomocą i pozostać powinny profesjonalnym wsparciem dla mieszkańców Opolszczyzny.

Konferencja finansowana była ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013.