Pomimo, że Porozumienie "Solidarni w obliczu zagrożeń" zostanie oficjalnie podpisane przez 28 partnerów na początku października to już we wrześniu ruszają pierwsze szkolenia i warsztaty dla sygnatariuszy Porozumienia - jednostek OSP, Komend Państwowej Straży Pożarnej, gmin oraz powiatów położnych na obszarze Aglomeracji Opolskiej.
W dniu dzisiejszym, tj. 23 września, w Biurze Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska odbyło się spotkanie dla pracowników partnerskich gmin i powiatów dotyczące uruchamiania procedur na wypadek wystąpienia zjawisk ekstremalnych, a jutro, w godzinach od 9:00 do 15:30 w Opolu przy ul. Mikołajczyka 16 odbędzie się szkolenie przeciwpowodziowe przeznaczone dla ponad 200 strażaków z obszaru Aglomeracji Opolskiej.
Podczas szkolenia zostaną omówione między innymi tematy związane z przeciwdziałaniem zagrożeniom powodziowym oraz awariami urządzeń hydrotechnicznych. W ramach drugiej części szkolenia, na błoniach Politechniki Opolskiej, odbędą się zajęcia praktyczne dotyczące budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych.
Obecnie zbieramy ostatnie podpisy Partnerów na Porozumieniu, a już 5 października wybieramy się z wizytą do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji celem promowania projektu i poszukiwania wsparcia na rzecz jego realizacji.
Warto dodać że projekt Solidarni w obliczu zagrożeń jest jedynym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i już teraz ma wielu zwolenników na obszarze całego kraju, którzy chcą przenosić ideę wzajemnej pomocy na obszary innych województw.
Do podstawowych założeń naszego Porozumienia należą:
- solidarna pomoc wszystkich Partnerów w sytuacji wystąpienia zagrożenia,
- poprawa wyposażenia w zasoby materiałowe i sprzętowe Partnerów na wypadek zdarzeń ekstremalnych,
- poprawa systemu przeciwdziałania i ograniczania skutków zjawisk ekstremalnych,
- udoskonalenie systemu alarmowania i ostrzegania ludności,
- poprawa systemu zarządzania sytuacją podczas zdarzeń ekstremalnych,
- poprawa infrastruktury wykorzystywanej podczas zdarzeń nadzwyczajnych,
- poprawa wymiany informacji podczas sytuacji kryzysowej,
- zintensyfikowanie edukacji mieszkańców w zakresie prawidłowego
zachowania się na wypadek nadzwyczajnych zagrożeń.