Rodzina z dziećmi

zdjecie_zamek_niemodlin

Zamek Książęcy w Niemodlinie

Najbardziej charakterystyczną budowlą Niemodlina jest Zamek Książęcy, usytuowany po wschodniej stronie starego miasta. Początkowo była to kasztelańska wieża, lecz kiedy w 1313 roku powstało Księstwo Niemodlińskie, rozbudowano ją i urządzono w niej siedzibę władcy. W połowie XV wieku w miejscu wieży stanął pierwszy zamek, otoczony murem i fosą. Krąży wiele legend na temat tej wspaniałej warowni, w której czuje się iście książęcy klimat.

Więcej informacji o Zamku Książęcym można znaleźć na stronie:

http://niemodlinzamek.pl

obraz_015

Legenda o lokalizacji zakrzowskiego drewnianego kościoła

Ciekawostkę stanowi legenda mówiąca o lokalizacji drewnianego kościoła p.w. św. Piotra i Pawła w Zakrzowie Turawskim. Otóż zakupione i zwiezione drewno na budowę kościoła składowane między Ligotą Turawską, a Zakrzowem Turawskim, w ciągu nocy zmieniło swoje miejsce położenia. Mieszkańcy pomyśleli, że ktoś dla kawału przewiózł drewno, dlatego też przewieźli materiał z powrotem na plac budowy. Jednak drewno w tajemniczy sposób znów zmieniło swoje miejsce. Sytuacja ta powtórzyła się parę razy. Kościół, zatem wybudowano tam, gdzie „nieznane siły” ulokowały ów materiał budowlany.

 

kosciol_w_ligocie_turawskiej_-_rys._walter_swierc

Kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ligocie Turawskiej

Kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ligocie Turawskiej zbudowano w 1936r. Prosta, murowana bryła trójnawowej bazyliki nawiązuje do architektury romańskiej, zaś wieńczy ją wysoka, kwadratowa wieża.
 

 

Adres:

46-046 Ligota Turawska, ul. Główna 34

wirgt-logo

Wiejska Izba Regionalna w Ligocie Turawskiej

W Ligocie Turawskiej działa lokalna Wiejska Izba Regionalna, która została założona w 2004 r. Mimo krótkiej historii skansenu, posiada on już znaczną ilość eksponatów z całego regionu związanych z codziennym życiem mieszkańców w dawnych czasach oraz pracami rolniczymi i wiejskim rzemiosłem.

Izba jest czynna w poniedziałki i środy w godz. 9.00 – 10.00 oraz każdorazowo po telefonicznym uzgodnieniu – Tel. 604 887 743.

 

Adres:

46-046 Ligota Turawska, ul. Kadłubska 1 (budynek remizy OSP Ligota Turawska)

 

13737556_1249756921703860_925483279661377383_o

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu to jedyna taka instytucja kultury w Polsce, której celem jest utworzenie centrum informacji o polskiej piosence, ochrona jej dorobku i popularyzacja muzyki polskiej.

Muzeum już od 2009 r. prowadzi działalność archiwalno-dokumentacyjną, wystawienniczą, edukacyjną, kulturalno-oświatową, która popularyzuje polską piosenkę.

Organizatorem Muzeum jest Urząd Miasta w Opolu.

kosciol_sw_rocha

Co łączy zjawę z pagórka w strasznym lesie i Kościół św. Rocha?

Przed wielu, wielu laty potok, który dziś dzieli wieś Dobrzeń Wielki niemal na dwie równe części, przepływał przez gęsty las. Pomimo tego, że o lesie, od wieków opowiadano sobie straszne historie, dzieci chętnie tam wędrowały w poszukiwaniu najsłodszych czarnych jagód.

1._turawa

Drewniany kościół p.w. św. Piotra i Pawła w Zakrzowie Turawskim

Drewniany zabytkowy kościół w Zakrzowie Turawskim p.w. św. Piotra i Pawła został wybudowany w roku 1759 co potwierdza odlew umieszczony po prawej stronie wieży kościelnej, na którym znajduje się data budowy obiektu. Maleńka, drewniana świątynia stoi na północno-zachodnim końcu wsi, na skraju pól uprawnych, w obrębie cmentarza z licznymi starymi drzewami. Ma on konstrukcję zrębową. Nieforemna bryła z niższym, wyraźnie wyodrębnionym prezbiterium oraz z licznymi przybudówkami i prostą, kwadratową wieżą od frontu nakryta jest gontowymi dachami z 1815 r.

arboretum4

Park dendrologiczny w Lipnie

Ogród botaniczny w Lipnie został założony około 1783 roku przez Jana Nepomucena Karola Praschma, właściciela dóbr Niemodlińskich. Jest jednym z najstarszych, najcenniejszych i najbardziej renomowanych placówek przyrodniczych w Polsce. Po terenie ogrodu wytyczone są ścieżki edukacyjne, a przed egzemplarzami drzew i krzewów znajdują się tabliczki informacyjne.

1.dab_w_szydlowcu_sl

Najstarszy dąb szypułkowy w Szydłowcu Śląskim

W Szydłowcu Śląskim znajduje się najstarszy dąb szypułkowy w województwie opolskim. Legenda głosi, że pod tym dębem w 1573 r. został rozegrany pojedynek pomiędzy wracającym z wojny panem Szydłowca – Wacławem Pücklerem – a jego przyjacielem – Zygmuntem Stoschem, opiekującym się włościami pod nieobecność władcy. Przyczyną konfliktu była hrabina Pückler, która pod nieobecność męża wdała się w romans właśnie z Zygmuntem.

002

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Kotorzu Wielkim

W centrum wsi wyróżnia się z daleka wysmukłą sylwetką i wysoką na 31 m wieżą kościół p.w. św. Michała Archanioła. To prawdopodobnie już trzecia świątynia Kotorza, zbudowana w 1782 r. z fundacji Franciszka i Anny Barbary von Gaschin, ówczesnych właścicieli Turawy i wielu okolicznych wsi. Orientowana budowla jest jednonawowa, bez wyraźnie wyodrębnionego prezbiterium oraz z wieżą wbudowaną w korpus nawy od strony zachodniej. Wnętrze zachowało charakter późnobarokowy, choć zostało znacznie zmienione w ciągu XIX w. Przy południowej nawie rzuca się w oczy neorenesansowa kazalnica z 1908 r.

Strony

Subskrybuj Rodzina z dziećmi