Grupa

zdjecie_zamek_niemodlin

Zamek Książęcy w Niemodlinie

Najbardziej charakterystyczną budowlą Niemodlina jest Zamek Książęcy, usytuowany po wschodniej stronie starego miasta. Początkowo była to kasztelańska wieża, lecz kiedy w 1313 roku powstało Księstwo Niemodlińskie, rozbudowano ją i urządzono w niej siedzibę władcy. W połowie XV wieku w miejscu wieży stanął pierwszy zamek, otoczony murem i fosą. Krąży wiele legend na temat tej wspaniałej warowni, w której czuje się iście książęcy klimat.

Więcej informacji o Zamku Książęcym można znaleźć na stronie:

http://niemodlinzamek.pl

kosciol_w_ligocie_turawskiej_-_rys._walter_swierc

Kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ligocie Turawskiej

Kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ligocie Turawskiej zbudowano w 1936r. Prosta, murowana bryła trójnawowej bazyliki nawiązuje do architektury romańskiej, zaś wieńczy ją wysoka, kwadratowa wieża.
 

 

Adres:

46-046 Ligota Turawska, ul. Główna 34

wirgt-logo

Wiejska Izba Regionalna w Ligocie Turawskiej

W Ligocie Turawskiej działa lokalna Wiejska Izba Regionalna, która została założona w 2004 r. Mimo krótkiej historii skansenu, posiada on już znaczną ilość eksponatów z całego regionu związanych z codziennym życiem mieszkańców w dawnych czasach oraz pracami rolniczymi i wiejskim rzemiosłem.

Izba jest czynna w poniedziałki i środy w godz. 9.00 – 10.00 oraz każdorazowo po telefonicznym uzgodnieniu – Tel. 604 887 743.

 

Adres:

46-046 Ligota Turawska, ul. Kadłubska 1 (budynek remizy OSP Ligota Turawska)

 

13737556_1249756921703860_925483279661377383_o

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu to jedyna taka instytucja kultury w Polsce, której celem jest utworzenie centrum informacji o polskiej piosence, ochrona jej dorobku i popularyzacja muzyki polskiej.

Muzeum już od 2009 r. prowadzi działalność archiwalno-dokumentacyjną, wystawienniczą, edukacyjną, kulturalno-oświatową, która popularyzuje polską piosenkę.

Organizatorem Muzeum jest Urząd Miasta w Opolu.

kosciol_sw_rocha

Co łączy zjawę z pagórka w strasznym lesie i Kościół św. Rocha?

Przed wielu, wielu laty potok, który dziś dzieli wieś Dobrzeń Wielki niemal na dwie równe części, przepływał przez gęsty las. Pomimo tego, że o lesie, od wieków opowiadano sobie straszne historie, dzieci chętnie tam wędrowały w poszukiwaniu najsłodszych czarnych jagód.

1._turawa

Drewniany kościół p.w. św. Piotra i Pawła w Zakrzowie Turawskim

Drewniany zabytkowy kościół w Zakrzowie Turawskim p.w. św. Piotra i Pawła został wybudowany w roku 1759 co potwierdza odlew umieszczony po prawej stronie wieży kościelnej, na którym znajduje się data budowy obiektu. Maleńka, drewniana świątynia stoi na północno-zachodnim końcu wsi, na skraju pól uprawnych, w obrębie cmentarza z licznymi starymi drzewami. Ma on konstrukcję zrębową. Nieforemna bryła z niższym, wyraźnie wyodrębnionym prezbiterium oraz z licznymi przybudówkami i prostą, kwadratową wieżą od frontu nakryta jest gontowymi dachami z 1815 r.

arboretum4

Park dendrologiczny w Lipnie

Ogród botaniczny w Lipnie został założony około 1783 roku przez Jana Nepomucena Karola Praschma, właściciela dóbr Niemodlińskich. Jest jednym z najstarszych, najcenniejszych i najbardziej renomowanych placówek przyrodniczych w Polsce. Po terenie ogrodu wytyczone są ścieżki edukacyjne, a przed egzemplarzami drzew i krzewów znajdują się tabliczki informacyjne.

1.dab_w_szydlowcu_sl

Najstarszy dąb szypułkowy w Szydłowcu Śląskim

W Szydłowcu Śląskim znajduje się najstarszy dąb szypułkowy w województwie opolskim. Legenda głosi, że pod tym dębem w 1573 r. został rozegrany pojedynek pomiędzy wracającym z wojny panem Szydłowca – Wacławem Pücklerem – a jego przyjacielem – Zygmuntem Stoschem, opiekującym się włościami pod nieobecność władcy. Przyczyną konfliktu była hrabina Pückler, która pod nieobecność męża wdała się w romans właśnie z Zygmuntem.

002

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Kotorzu Wielkim

W centrum wsi wyróżnia się z daleka wysmukłą sylwetką i wysoką na 31 m wieżą kościół p.w. św. Michała Archanioła. To prawdopodobnie już trzecia świątynia Kotorza, zbudowana w 1782 r. z fundacji Franciszka i Anny Barbary von Gaschin, ówczesnych właścicieli Turawy i wielu okolicznych wsi. Orientowana budowla jest jednonawowa, bez wyraźnie wyodrębnionego prezbiterium oraz z wieżą wbudowaną w korpus nawy od strony zachodniej. Wnętrze zachowało charakter późnobarokowy, choć zostało znacznie zmienione w ciągu XIX w. Przy południowej nawie rzuca się w oczy neorenesansowa kazalnica z 1908 r.

dsc_0392_0

Drewniany kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach

Kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach wzniesiono w 1711r. w miejscu starszego, którego istnienie odnotowano już w 1410r. Kościół zbudowany jest na małym wzniesieniu pośród starych drzew, pięknie prezentuje się od północy, znad brzegu niewielkiego stawu. Zbudowany w konstrukcji zrębowej, ma wysmukłą, słupową wieżę z izbicą i baniastym hełmem. Ponad kalenicę dachu wyrasta nad skrzyżowaniem naw niewielka wieżyczka sygnaturki, również przykryta baniastym hełmem. Kościół wyróżniają świetne proporcje oraz gontowe dachy, co dodaje jego sylwetce wyjątkowego uroku.

Strony

Subskrybuj Grupa