15 czerwca br. gościlismy w Instytucie Naukowo-Badawczym Księdza Sebastiana Kneippa - Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim (gmina Gogolin), w którym to uruchomiona została farma fotowoltaiczna o łącznej mocy 500 kW wraz z pierwszym w Polsce magazynem energii w technologi litowo - jonowej o pojemności 670 kWh. Głównym projektantem i wykonawcą była firma MEB Technical Sp. z o.o. specjalizującą się wdrażania nowoczesnych technologi z zakresu odnawialnych źródeł energii , magazynowaniem energii elektrycznej oraz zarządzaniem energią elektryczną.
Cała inwestycja objęła m.in.: budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 500 kWP, instalację kontenerowego przemysłowego magazynu energii o pojemności 670 kWh i mocy ładowania i rozładowania 300 kW, instalację pionowej turbiny wiatrowej o mocy 2,8 kW produkcji polskiej, instalację ogólnodostępnych stacji szybkiego ładowania produkcji polskiej dla pojazdów elektrycznych o mocy 100 kW oraz 22 kW, instalację punktu ładowania rowerów elektrycznych, zakup trzech akumulatorowych, elektrycznych wolnobieżnych pojazdów polskiej produkcji do transportu wewnętrznego oraz zakup rowerów z napędem elektrycznym.
O całym przedsięwzięciu, historii obiektu i zastosowanych przy jego budowie technologii OZE w ramach wizyty studyjnej opowiedział nam Ks. Prof. Zygfryd Glaeser, za co serdecznie dziękujemy.
Kolejnym elementem spotkania było przedstawienie pomysłów na rozwój projektu POWERTY w województwie opolskim, które omówiła Anna Grodzińska - koordynator projektu POWERTY wraz z naszym ekspertem w ramach projektu dr hab. inż. arch. Bogusław Szuba, prof. PWSZ w Nysie, który zaprezentował idee prostych domów pasywnych.
Przypomnijmy POWERTY, czyli „Odnawialne źródła energii dla grup wrażliwych” jest to międzynarodowe przedsięwzięcie partnerskie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG EUROPE.
Kolejnym punktem programu była wizyta studyjna pod przewodnictwem Ks. Prałata Dr Alberta Glaeser- Dyrektora Sebastianeum Silesiacum, co pozwoliło uczestnikom na zapoznania się z najnowocześniejszym obiektem wykorzystującym energię odnawialną w regionie.
Po powrocie odbyło się posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska, na którym podsumowany został Raport z realizacji Strategii Rozwoju Aglomeracji Opolskiej oraz Raport z realizacji Strategii Zinbtegrowanych Inwestycji Terytorialnych, a także dyskutowano na temat Planu Integracji Publicznego Transportu oraz dalszych kierunków działań Biura SAO w zakresie zielonych technologii.