Mijają 3 miesiące od zarejestrowania Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska w Krajowym Rejestrze Sądowym. Instytucjonalizacja dotychczasowej współpracy gmin tworzących Aglomerację Opolską pozwoli lepiej wykorzystać potencjał jednostek samorządu terytorialnego zrzeszonych w Stowarzyszeniu i przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania szansy, jaką dla partnerów będzie perspektywa finansowa Unii Europejskiej przypadająca na lata 2014 – 2020.
Chociaż Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska tworzy zupełnie nową jakość współpracy pomiędzy gminami AO, będzie ono kontynuować działania zapoczątkowane już w 2012 roku w ramach podpisanego Porozumienia w sprawie utworzenia Aglomeracji Opolskiej. Obecnie w całym kraju trwają przygotowania do wykorzystania funduszy Unijnych jakie Polska otrzymała do dyspozycji do 2020 roku. Wynikiem nowego podejścia do polityki rozwoju jest uruchomienie instrumentu finansowego przeznaczonego dla miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych – tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Każde miasto wojewódzkie chcąc wykorzystać pulę środków wydzielonych w ramach ZIT musi porozumieć się z gminami sąsiadującymi. Zawierane są nowe porozumienia, powołuje się związki i stowarzyszenia JST, ustalane są obszary współpracy. Aglomeracja Opolska jest już o krok dalej. Obszary współpracy wypracowane zostały już w 2012 roku, a nawiązana współpraca ma silne podstawy.
Obecnie Partnerzy AO pracują przede wszystkim nad ustaleniem szczegółów dotyczących realizacji projektów w ramach okresu programowania 2014 – 2020 oraz opracowaniem dokumentów strategicznych, które doprecyzują, uzasadnią i opiszą priorytetowe działania w perspektywie do 2020 roku.
Kończą się prace nad Strategią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Opolskiej. Jej opracowanie jest warunkiem obligatoryjnym wykorzystania ponad 62 mln euro, które zostały przeznaczone w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego na realizację Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Zgodnie z projektem RPO WO środki te przeznaczone zostaną na uzbrojenie terenów inwestycyjnych w AO, budowę spójnego systemu ścieżek rowerowych, budowę centrów przesiadkowych oraz parkingów P&R, termomodernizację budynków użyteczności publicznej, wymianę oświetlenia ulicznego, wsparcie edukacji przedszkolnej i ogólnej w Aglomeracji Opolskiej. Propozycje konkretnych przedsięwzięć zostały wypracowane w ścisłej współpracy pomiędzy gminami Aglomeracji a Zarządem Województwa Opolskiego, który pełni rolę Instytucji Zarządzającej RPO WO. 13 lutego bieżącego roku przedstawiciele wszystkich gmin AO spotkali się, by omówić główne założenia projektu systemowego dotyczącego wsparcia edukacji przedszkolnej i ogólnej w Aglomeracji. Będzie to przedsięwzięcie skierowane zarówno do uczniów, jak i kadry pedagogicznej.
Wkrótce Strategia ZIT zostanie poddana konsultacjom społecznym. Przekazana zostanie również Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu w celu wydania opinii na temat konieczności ewentualnego przeprowadzenia procesu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Strategia ZIT zostanie przyjęta przez rady gmin wszystkich partnerów AO i będzie podstawą do realizacji zadań w formule ZIT do 2020 roku.
Ponadto, w ramach projektu Zintegrowany rozwój Aglomeracji Opolskiej, prowadzone są prace nad dokumentami strategicznymi AO. Dzięki dofinansowaniu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa pozyskanemu w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna, opracowana zostanie Strategia rozwoju Aglomeracji Opolskiej na lata 2014 – 2020, Program rozwoju gospodarczego AO do 2020 roku, Studium komunikacyjne Aglomeracji Opolskiej oraz dokumenty, które pozwolą na pozyskanie dofinansowania na budowę optycznej sieci teleinformatycznej Aglomeracji Opolskiej.
Strategia rozwoju Aglomeracji Opolskiej nie jest tożsama ze Strategią ZIT. Jest ona dokumentem znacznie szerszym. Wyznacza kierunki rozwoju AO, wskazuje priorytety rozwojowe we wszystkich obszarach, określa najważniejsze działania (bez względu na sposób ich finansowania). Strategia rozwoju zawiera również szczegółową diagnozę sytuacji społeczno – gospodarczej AO oraz analizę słabych i mocnych stron Aglomeracji a także szans i zagrożeń dla jej rozwoju. Jest to więc najważniejszy dokument strategiczny Aglomeracji. Strategia ZIT natomiast koncentruje się na określeniu, w jakich obszarach realizowane będą Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Wykonawca Strategii rozwoju Aglomeracji Opolskiej na lata 2014 – 2020, firma Lider Projekt z Poznania, pracuje nad kolejnymi częściami dokumentu. W lutym planowane są pierwsze warsztaty strategiczne z przedstawicielami gmin AO oraz zespołem ds. opracowania Strategii rozwoju AO. Zakończenie prac nad dokumentem zaplanowano na koniec kwietnia 2014 roku. Strategia ZIT będzie spójna ze Strategią rozwoju Aglomeracji.
Rozpoczęły się również prace nad Programem rozwoju gospodarczego AO. Dokument gotowy będzie w sierpniu 2014 roku. Wykonawca – Stowarzyszenie Delta Partner z Cieszyna – przedstawił już szczegółową koncepcję, zgodnie z którą realizowane będzie zamówienie. Dokument będzie miał rozbudowaną część diagnostyczną opartą nie tylko na analizie dostępnych danych statystycznych, ale również na badaniach ankietowych przeprowadzonych na łącznej próbie ponad 1000 osób (zarówno wywiady telefoniczne, jak i pogłębione wywiady indywidualne).
14 lutego, otwarto oferty, które wpłynęły w toku postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na wybór wykonawcy Studium komunikacyjnego AO. Swoje oferty złożyło 6 zainteresowanych Wykonawców. Trwa procedura wyboru najkorzystniejszej z nich.
Zakończono opracowanie Uniwersalnych wytycznych technicznych i prawnych dla projektowania, budowy i utrzymania telekomunikacyjnych kanałów kablowych, w związku z budową sieci szerokopasmowych dla Aglomeracji Opolskiej. Jest to jeden z dokumentów, które zostaną wykorzystane w trakcie budowy optycznej sieci teleinformatycznej Aglomeracji Opolskiej (OSTA).
14 lutego odbyło się spotkanie przedstawicieli gmin AO z wykonawcą opracowania. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele zarządów dróg powiatowych i wojewódzkich. Jeszcze
w pierwszym półroczu 2014 roku planowane jest ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej budowy OSTA.
Od 1 lutego 2014 roku działa również Biuro Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska. Zarząd Stowarzyszenia powołał Dyrektora, który pracuje nad organizacją Biura, by mogło przejąć zadania związane z planowaniem rozwoju Aglomeracji oraz opracowaniem założeń projektów, które będą realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji terytorialnych oraz innych dostępnych środków.