Informacje przydatne dla FIRM - COVID 19

Poniżej publikujemy przydatne informacje dla firm w związku z epidemią COVID 19. Będziemy aktualizować je na bieżąco.

 • Pakiet dotyczący tarczy antykryzysowej wszedł w życie. Na pakiet składają się: ustawa a zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (specustawa); ustawa o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju (PFR). A także projekt ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców (polityka nowej szansy), który nie został jeszcze uchwalony.
  Więcej: gov.pl

   
 • Start-upy, a Tarcza Antykryzysowa. Rząd przyjął pakiet ustaw tworzących tzw. Tarczę Antykryzysową, która ma pomóc przedsiębiorcom przetrwać tę trudną sytuację związana z epidemią koronawirusa. Specustawa wchodzi w życie od 1 kwietnia br. na trzy miesiące z możliwością przedłużenia. Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że pieniędzy na pomoc przedsiębiorcom i pracownikom nie zabraknie, a jeśli zajdzie taka potrzeba, rząd uruchomi kolejne środki.
  Więcej: startup.pfr.pl

   
 • Polski Fundusz Rozwoju opublikował „Przewodnik Antykryzysowy dla Przedsiębiorców".
  Więcej: pfr.pl

   
 • Tarcza to nie jedyna pomoc dla firm. Nowe rozwiązania dla dotkniętych kryzysem. Karencja w spłacie, wakacje kredytowe i możliwość obniżenia oprocentowania pożyczki – to zmiany w spłacie zobowiązań, na jakie mogą liczyć przedsiębiorcy i podmioty ekonomii społecznej. Z ułatwień już można korzystać. Stanowią one uzupełnienie rządowego pakietu antykryzysowego.
  Więcej: media.bgk.pl

   
 • Jak uzyskać dofinansowanie wynagrodzenia pracownika z powodu koronawirusa? Dofinansowanie wynagrodzenia to jedno z rozwiązań, które znalazło się w ustawie tzw. tarczy antykryzysowej. Przedsiębiorca może uzyskać dopłatę do wynagrodzeń dla pracowników w kwocie nawet 90 proc. wynagrodzenia minimalnego.
  Więcej: mambiznes.pl
 • Informacje o wszystkich narzędziach, jakie oferuje Tarcza Antykryzysowej i sposobach wnioskowania o pomoc znaleźć można na uruchomionej właśnie stronie internetowej: www.gov.pl/TarczaAntykryzysowa . 2 kwietnia ruszy także infolinia dla przedsiębiorców.
  Więcej: gov.pl

   
 • Najważniejsze rozwiązania Tarczy Antykryzysowej dla rolnictwa
  Więcej: gov.pl

   
 • Polka stworzyła aplikację Zatrzymaj Wirusa. Pomoże firmom pokonać koronawirusa.
  Więcej:mambiznes.pl

   
 • Rząd zaproponował rozszerzenie tarczy antykryzysowej. Jest kilka nowości. Firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników będą mogły skorzystać z 50-procentowej ulgi w składkach na ubezpieczenia społeczne. Do trzech miesięcy zostanie wydłużone postojowe dla samozatrudnionych i pracowników na umowie cywilnoprawnej. Rolnicy objęci kwarantanną otrzymają zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Środki finansowe służące powstrzymaniu COVID-19 zostaną zabezpieczone przed egzekucją. Rząd ogłosił nowe propozycje dla firm i pracowników. Mają być warte 11 mld zł
  Więcej: forbes.pl
 • Raport Polska Press Grupy: Przedsiębiorcy wzięli sprawy w swoje ręce. Jak firmy w Polsce pomagają sobie w walce z koronawirusem.
  Więcej: gs24.pl

 • Zrzutki i vouchery - zapłać za usługę teraz, skorzystaj później. Biznes walczy kryzysem spowodowanym koronawirusem.
  Więcej: gazetakrakowska.pl

 • Polska Izba Ubezpieczeń opracowała 14 rekomendacji, które ochronią klientów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w wyniku pandemii. Rekomendacje te pozwolą też kontynuować działalność przedsiębiorstwom dotkniętym skutkami COVID-19.
  Więcej: piu.org.pl

 • #zostanwpolsce to akcja mająca na celu wsparcie rodzimych przedsiębiorców.
  Więcej: wig.waw.pl

 • Zachodniopomorski Klaster Chemiczny „Zielona Chemia" udostępnił Warszawskiej Izbie Gospodarczej „Informator na temat Tarczy Antykryzysowej". W Informatorze nacisk położono na kwestie najbardziej istotne – podatki, dopłaty do wynagrodzenia, terminy raportowania finansowego.
  Więcej: wig.waw.pl

 • 200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym. Fundusze europejskie w ramach konkursu Szybka Ścieżka „Koronawirusy" pomogą przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2.
  Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przewidziało trzy podstawowe obszary tematyczne, w które wpisywać powinny się zgłaszane do dofinansowania projekty, są to:
  – diagnostyka – urządzenia do szybkiego wykrywania obecności koronawirusa, leczenie – badania nad wykorzystaniem istniejących lub nowych leków, a także prace nad szczepionką,
  – profilaktyka – działania prewencyjne ograniczające rozprzestrzenianie się pandemii (w tym koronawirusa SARS-CoV-2),
  – działania na rzecz polskiej tarczy antywirusowej: poprawy bezpieczeństwa biologicznego i ochrony społeczeństwa oraz wsparcie jego funkcjonowania w stanach zagrożenia epidemiologicznego.
  Więcej: gov.pl

 • Niskoprocentowe pożyczki dla polskich przedsiębiorców z Europejskiego Banku Inwestycyjnego

  Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) szczególnie mocno może dotknąć kryzys związany z koronawirusem. W łagodzeniu skutków epidemii mają pomóc pieniądze z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS). Komisja Europejska zdecydowała o udostępnieniu Europejskiemu Funduszowi Inwestycyjnemu (EFI) miliarda euro na zabezpieczenie pożyczek dla MŚP cierpiących z powodu kryzysu. Środki będą dystrybuowane przez banki krajowe.
  Więcej: gov.pl

 • Dodatkowe ponad pół miliarda złotych z funduszy unijnych dla służby zdrowia na walkę z koronawirusem. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przeznaczyło dla służby zdrowia 550 milionów złotych z funduszy unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko na walkę z pandemią. Ale to nie wszystko. Dodatkowe pieniądze trafią do policji, straży pożarnej i kolejarzy. Będzie za nie można kupić między innymi testy na koronawirusa, gogle, maski, sprzęt medyczny i środki do dezynfekcji.

  Więcej: gov.pl

 • Obecnie można mówić o pierwszej fali programów pomocowych, a dla całościowej oceny istotne będzie to czy i jak dane rządy będą je fazowały w zależności od rozwoju sytuacji. Może się okazać, że niektóre wystrzeliły cały arsenał pomocowy już na początku, a w innych będą kolejne fale i nowe narzędzia, które mają ratować gospodarkę - mówi Mikołaj Woźniak, partner w PwC.
  Więcej: interia.pl

 • Polacy stworzyli specjalny termometr do walki z wirusem. Wielkopolski zespół ekspertów jest w coraz bardziej zaawansowanej fazie wprowadzania do produkcji nowatorskiego sensora WARMIE. Czujnik ma na celu usprawnienie systemu wczesnego wykrywania zakażeń, monitorowanie środowiska ran oraz wyznaczenie nowych standardów kontroli w zakresie zmian temperatury.
  Więcej: mambiznes.pl

 • Koronawirus zwiększył popyt na artykuły spożywcze w plastikowych opakowaniach. Producentom przeszkadza jednak chaos.
  Więcej: pb.pl

 • Care & Industry together against CORONA – dołącz do walki ze skutkami epidemii COVID-19 w Europie
  Na świecie powstało wiele inicjatyw na rzecz walki z koronawirusem i wspierania tych, którzy ucierpieli w wyniku pandemii. Większość z nich ma charakter regionalny, choć wszyscy mierzymy się z tymi samymi wyzwaniami i szukamy rozwiązań, które mogą pomóc całemu sektorowi opieki zdrowotnej. Platforma Care & Industry together against CORONA umożliwia połączenie wysiłków zarówno podmiotów poszukujących rozwiązań, jak i tych, które mają już gotowy do wdrożenia produkt bądź usługę.
  Więcej: een.org.pl

 • Inicjatywy po stronie największych
  Życie większości ludzi zostało całkowicie zmienione przez pandemię ogarniającą świat. Wraz z rosnącą presją, duże firmy zaczęły masowo włączać się w walkę z jej skutkami, dołączając zarówno do akcji społecznych, jak i pomocy służbom w potrzebie. Dowiedz się, jak z COVID-19 walczą największe firmy w Polsce.

  Więcej: startup.pfr.pl

 • W związku z ogłoszonym w Polsce stanem epidemii COVID-19, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o możliwości ubiegania się o odroczenie terminu spłaty zadłużenia wobec ARiMR do czasu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID – 19.
  Więcej: arimr.gov.pl

 • Szumowski: Od 19 kwietnia będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce. Powoli będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce. Pracujemy, by zrobić to w sposób najbezpieczniejszy - mówił przed Wielkanocą minister zdrowia Łukasz Szumowski. We wtorek podał konkretny termin - pierwsze obostrzenia mają znikać stopniowo od 19 kwietnia. Jakie i kiedy konkretnie - te decyzje mają zostać ogłoszone w środę lub czwartek.
  Więcej: prawo.pl

 • Już prawie 639,4 tys. wniosków dot. skorzystania z rozwiązań oferowanych przez Tarczę Antykryzysową
  Więcej: gov.pl

 • W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Ministerstwo Rozwoju przygotowało wytyczne w zakresie funkcjonowania zakładów przemysłowych.
  Więcej: gov.pl

 • Wsparcie dla gospodarstw rolnych w czasie epidemii. Tydzień temu został uruchomiony bardzo duży kredyt obrotowy, tzw. klęskowy - w wysokości 1 mld złotych.
  Więcej: gov.pl

 • Kursy on-line – skąd czerpać wiedzę biznesową bez wychodzenia z domu
  Nowoczesne kursy i szkolenia biznesowe on-line to dla większości Polaków bardziej nowinka technologiczna niż oczywista ścieżka rozwoju zawodowego. Jednak w czasach, gdy epidemia zatrzymuje w domu coraz więcej osób, zainteresowanie szkoleniami na odległość rośnie. Warto wykorzystać czas przymusowej izolacji na poszerzenie kompetencji i zdobycie nowej wiedzy. Co trzeba wiedzieć i na co zwrócić uwagę przed wybraniem szkolenia lub kursu internetowego?
  Więcej: startup.pfr.pl

 • Microsoft poinformował, że w dobie pandemii koronawirusa notuje kolejne szybkie wzrosty popularności opartej na chmurze platformy Microsoft Teams, która ma ułatwiać pracę zdalną w firmach.
  Więcej: wirtualnemedia.pl

 • Ponad 86 tysięcy przedsiębiorców otrzyma w środę przelew w ramach realizacji wniosków o świadczenia postojowe – poinformowała we wtorek prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  Więcej: zus.pl

 • Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w rozmowie z RMF FM, że od 19 kwietnia rozpocznie się powolny okres "odmrażania" gospodarki. Znoszone będą nakładane dotąd restrykcje.
  Więcej: portalkomunalny.pl

 • Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS do 26 kwietnia 2020 r.
  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego rolnika/domownika przysługuje przez okres na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, jednak nie dłużej niż do dnia 26 kwietnia 2020 r.
  Więcej: krus.gov.pl

 • Jak poprawnie wypełnić wniosek o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą? Świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą to jednorazowe świadczenie w wysokości 2 080 zł albo 1 300 zł, które ma zrekompensować utratę przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.
  Więcej: zus.pl

 • Ulga w płaceniu składek ZUS jest dla pracodawcy, a nie pracownika. Część osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, płacących składki na ZUS za nie więcej niż 9 ubezpieczonych, w tym m.in. za siebie i zleceniobiorców - może za marzec, kwiecień i maj 2020 r. w ogóle nie zapłacić składek. Dzięki temu w firmie zostanie więcej pieniędzy przeznaczonych na wynagrodzenia, ale nie oznacza to, że pracownicy dostaną wyższe pensje.
  Więcej: prawo.pl

 • Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało informację na temat działań antykryzysowych finansowanych z Funduszy Europejskich (EFS) w okresie COVID-19. Pomoc jest kierowana do przedsiębiorców (osób fizycznych), którzy nie zatrudniają pracowników. Chodzi o osoby samozatrudnione, którym spadły obroty w wyniku epidemii COVID-19.
  Więcej: gov.pl

 • Polski Fundusz Rozwoju rozpoczyna cykl webinarów oraz rozmów wideo, zawierających praktyczne porady dla przedsiębiorców dotkniętych konsekwencjami pandemii COVID-19. Przygotowane zostały trzy ścieżki szkoleniowe – instrumenty wsparcia Grupy PFR, transformacja cyfrowa biznesu oraz cykl rozmów z ekspertami „Tarcza dla Przedsiębiorców".
  Więcej: pfr.pl

 • „Przenieś swoją firmę do internetu. Zarabiaj na e-handlu" to rządowy projekt biznesowy skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorców posiadających sklepy stacjonarne. Ma zachęcić firmy, które do tej pory nie prowadziły sprzedaży e-commerce, do współpracy z platformami sprzedaży internetowej. Partnerami są najwięksi polscy operatorzy sprzedaży on-line.
  Więcej:  gov.pl

 • Nowy program pomocowy w formie rozporządzenia, który umożliwi udzielenie wsparcia przedsiębiorcom zmagającym się ze skutkami pandemii spowodowanej przez koronawirus, otrzymał akceptację Komisji Europejskiej. Budżet programu to 500 milionów złotych.

  Więcej: gov.pl


   

 • W związku z wystąpieniem stanu epidemii odległość pomiędzy osobami pracującymi przy biurkach nie może być mniejsza niż 1,5 m – zaznaczył Główny Inspektorat Pracy w instrukcji przekazanej PAP.

  Więcej: samorzad.pap.pl

 • Funduszowy Pakiet Antywirusowy dla przedsiębiorców w programie Inteligentny Rozwój (POIR) to 400 mln zł do dyspozycji firm na bezkosztowe pożyczki płynnościowe, jeszcze lepsze warunki korzystania z gwarancji Biznesmax, zmiany w kredycie technologicznym oraz wydłużone terminy naborów i większe kwoty wsparcia w wielu konkursach.

  Więcej: gov.pl

 • Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, wakacje kredytowe i karencja w spłacie – to tylko część ułatwień, na jakie mogą liczyć osoby, które dzięki programowi „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie" otworzyły własną działalność gospodarczą lub sfinansowały utworzenie miejsca pracy. Stanowią one rozszerzenie rządowej tarczy antykryzysowej.

  Więcej: gov.pl

 • Właściciele mikro-, małych i średnich firm mogą się już ubiegać o unijną pożyczkę płynnościową w maksymalnej wysokości 15 mln zł. Pożyczki są nieoprocentowane – przedsiębiorca będzie spłacał tylko raty kapitałowe. Wnioski można składać elektronicznie w instytucjach finansujących, współpracujących z BGK.

  Więcej:media.bgk.pl


   

 • Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, wakacje kredytowe i karencja w spłacie – to tylko część ułatwień, na jakie mogą liczyć osoby, które dzięki programowi „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie" otworzyły własną działalność gospodarczą lub sfinansowały utworzenie miejsca pracy. Stanowią one rozszerzenie rządowej tarczy antykryzysowej.

  Więcej: gov.pl


   

 • Jakie zmiany zaszły w tarczy antykryzysowej, kto jeszcze uzyskał prawo do wsparcia? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

  Więcej: gov.pl


   

 • Większa ochrona pracowników i wsparcie pracodawców. Zmiany w tarczy antykryzysowej.

  Więcej: gov.pl


   

 • PFR i banki uruchomią obsługę wniosków o subwencje w ramach Tarczy Finansowej

  17 banków komercyjnych oraz większość banków spółdzielczych wdrożyło system, który pozwoli na przyjmowanie wniosków od mikro, małych i średnich firm zatrudniających od 1 do 249 pracowników o udzielenie subwencji w ramach Tarczy Finansowej PFR. Nowy program pomocowy o łącznej wartości 100 mld zł, finansowany przez Polski Fundusz Rozwoju, skierowany jest do ok. 670 tys. polskich przedsiębiorstw, które ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. Z tej puli do mikro, małych i średnich podmiotów trafi 75 mld zł.

  Więcej: startup.pfr.pl

 • Google zapowiedział, że udostępni za darmo osobom prywatnym i firmom Google Meet, platformę do prowadzenia konferencji wideo w internecie. Narzędzie pozwoli na bezpłatne prowadzenie spotkań online z udziałem nawet stu rozmówców jednocześnie.

  Więcej: wirtualnemedia.pl


   

 • Ministerstwo Rozwoju, w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i przedstawicielami branż, przygotowało wytyczne, które określają, w jaki sposób można bezpiecznie oferować usługi i z nich korzystać w okresie epidemii koronawirusa w Polsce.

  Więcej: gov.pl


   

 • Ruszył nabór wniosków o subwencję. Od wczoraj, tj. 29 kwietnia działa system przyjmowania wniosków o subwencję dla MMŚP. Jeśli Twoje przedsiębiorstwo ucierpiało w wyniku pandemii koronawirusa i chcesz pozyskać finansowanie na ochronę miejsc pracy, zgłoś się do jednego z banków, które biorą udział w programie i wypełnij niezbędne dokumenty.

  Więcej:  startup.pfr.pl


   

 • Jak liczyć pracowników w ramach Tarczy Finansowej PFR – instrukcja krok po kroku.

  Więcej: startup.pfr.pl

 • Koronawirus: pożyczka dla firmy z tarczy antykryzysowej z podatkowym bonusem.

  Więcej: rp.pl


   

 • BGK w związku z koronawirusem wprowadza preferencyjny kredyt do 100 tys. zł dla podmiotów ekonomii społecznej.

  Więcej: alebank.pl


   

 • Epidemia koronawirusa drastycznie zwiększyła popyt na środki ochrony osobistej, jak jednorazowe kombinezony chirurgiczne, maski, rękawiczki ochronne, a także na worki na zwłoki. To oznacza rosnący problem z ich utylizacją - zauważa w poniedziałek stacja CNN.

  Więcej: bankier.pl

 • Ogólnopolska infolinia dla przedsiębiorców i pracowników pozwoli uzyskać informacje o odmrażaniu gospodarki. Pod numerem telefonów 732 122 500 lub 22 484 84 84 można uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat rozwiązań zawartych w przygotowanej przez rząd Tarczy Antykryzysowej. Po wybraniu na klawiaturze telefonu "3" konsultanci przekażą też wytyczne dla uruchamianych branż.
  Więcej: gov.pl

   

 • W działaniach na rzecz łagodzenia negatywnego wpływu pandemii COVID-19 na gospodarkę włącza się coraz więcej instytucji. Pomagają także fundusze pożyczkowe, również te dokapitalizowane przez PARP ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (2004-2006). Agencja – angażując się w inicjatywy ułatwiające dostęp do kapitału pożyczkowego dla sektora MŚP – zapewnia w czasie pandemii podmiotom zarządzającym funduszami większą elastyczność oraz możliwość wprowadzania zmian w zasadach gospodarowania pieniędzmi.
  Więcej: parp.gov.pl

   

 • Pozytywne wiadomości płyną do płatników składek w województwie opolskim. ZUS rozpatrzył właśnie pierwszą część wniosków o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Wartość składek umorzonych za marzec to w regionie prawie 11,4 mln zł.
  Więcej: magazynopolski.pl

   

 • Decyzje Komisji Europejskiej w sprawie interwencji rynkowych w związku z COVID-19. Komisja Europejska przyjęła kolejny pakiet legislacyjny, dotyczący działań na rynkach rolnych w odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią COVID-19.
  Więcej: gov.pl

   

 • Wspierasz sektor medyczny lub gospodarkę w niwelowaniu skutków kryzysu wywołanego pandemią? Zgłoś swoją technologię do bazy i znajdź partnera lub inwestora dla swojego projektu.
  Więcej: startup.pfr.pl

   

 • Polski Fundusz Rozwoju weryfikuje stan zatrudnienia decydujący o tym, czy wnioskodawca jest mikro, małą czy średnią firmą na ostatni dzień grudnia. W tym wypadku nie ma znaczenia polskie prawo przedsiębiorców czy unijne rozporządzenie pomocowe odnoszące się do średniorocznego zatrudnienia.
  Więcej: prawo.pl

   

 • ZUS wydaje decyzje odmowne w sprawie zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego i dodatkowego zasiłku opiekuńczego przedsiębiorcom, którzy wystąpili o zwolnienie ze składek w ramach tarczy antykryzysowej. Powód? Nieopłacone składki na dzień 31 marca. Zdaniem ekspertów, to błędna interpretacja przepisów i niezgodne z prawem działanie urzędników, od którego należy się odwołać.
  Więcej: prawo.pl

   

 • Regulamin korzystania z tarczy finansowej jest nieprecyzyjny. Są w nim pojęcia związane z rachunkowością, które w prawie bilansowym w ogóle nie występują lub znaczą zupełnie coś innego. Eksperci krytykują też konieczność wykazywania straty na sprzedaży netto z wyłączeniem w szczególności sprzedaży aktywów. Wątpliwości dotyczą również rozliczeń podatkowych.
  Więcej: prawo.pl

 • Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała zalecenia w sprawie bezpiecznego powrotu do pracy. Przypomina m.in. o konieczności podjęcia środków bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem koronawirusem, a także o przestrzeganiu przepisów dotyczących czasu pracy.

  Więcej: samorzad.pap.pl


   

 • Koronawirus. Firmy z całego kraju pomagają szpitalom w walce z epidemią. Dziesiątki milionów idą na maseczki czy kombinezony.

  Więcej: money.pl


   

 • Koronawirus uderza w firmy. Ponad 40 proc. przedsiębiorców wytrzyma jeszcze tylko 2 miesiące. Przez epidemię firmy będą miały problem z utrzymaniem się na rynku - wynika z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan. 5 procent przedsiębiorstw już podjęło kroki w celu likwidacji działalności. Wkrótce może być ich znacznie więcej.

  Więcej: msp.money.pl


   

 • Tarcza antykryzysowa: firmy mogą składać wnioski o leasing operacyjny i pożyczki obrotowe. Agencja Rozwoju Przemysłu uruchamia zapowiedziane w tarczy antykryzysowej wsparcie dla firm z branży transportowej oraz sektora MŚP. Do wykorzystania jest 1,7 mld zł. Przedsiębiorcy mogą od dziś składać wnioski przez internet.

  Więcej: rp.pl

 • Rozpatrzono już 33,3 tys. wniosków o dofinansowanie do wynagrodzeń ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przyznano już dofinansowanie na ponad 427,7 mln złotych.

  Więcej: gov.pl

   

 • Zwiększone bezpieczeństwo w miejscu pracy, system zdalny, zamknięcie zakładu pracy – w skutek epidemii koronawirusa życie zawodowe niektórych z nas uległo zmianie. Do czego jesteśmy zobowiązani jako pracownicy, a czego na podstawie prawa możemy się domagać od pracodawcy w nietypowej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy?

  Więcej: gov.pl

 • Na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi wypracowane zostały rozwiązania umożliwiające przyjazd do Polski pracowników do prac sezonowych w rolnictwie. Chodzi o obcokrajowców głównie zza wschodniej granicy, którzy przyjeżdżają do pracy zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i w przetwórstwie.

  Więcej: gov.pl

 • Praca zdalna stosowana na podstawie specustawy nie powinna wykraczać poza dzień 4 września – wskazuje resort pracy. Dodaje, że pracodawca może nakazać swoim pracownikom przejście na system zdalny zarówno drogą telefoniczną, e-mailową czy ustnie.

  Więcej: samorzad.pap.pl 

 • Od 18 maja br. działalność będą mogły wznowić m.in. zakłady fryzjerskie oraz kosmetyczne, a także bary i restauracje. Dzięki nowym zasadom do pojazdów komunikacji miejskiej wejdzie więcej osób.
  Więcej: gov.pl


   

 • Nowa normalność – wytyczne dla fryzjerów, kosmetyczek i gastronomii. Ministerstwo Rozwoju, w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz przedstawicielami branż i ekspertami, przygotowało wytyczne, które określają, w jaki sposób będzie można bezpiecznie świadczyć te usługi oraz z nich korzystać w okresie epidemii koronawirusa w Polsce.
  Więcej: gov.pl


   

 • Jeśli pracownik odmawia noszenia maseczki w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, pracodawca ma prawo ukarać go karą pieniężną. Z kolei gdyby pracownik zakaził się COVID-19 w miejscu pracy, pracodawca ponosi pełną odpowiedzialność prawną i finansową za takie zdarzenie - ostrzegają prawnicy.
  Więcej: money.pl


   

 • Tarcza Antykryzysowa ułatwia korzystanie z funduszu socjalnego w firmach. Ile dodatkowo może zyskać z ZFŚS pracownik? Wśród ulg uchwalonych przez rząd znajdują się nowe przepisy dotyczące zmian w rozliczeniach podatku dochodowego od osób fizycznych PIT. Z kwoty 1 000 do 2 000 złotych, wzrósł limit zwolnienia z PIT od wartości konkretnych świadczeń finansowanych ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych.
  Więcej: nto.pl


   

 • Zatrudnianie cudzoziemców przy pracach sezonowych. KRUS opublikował wytyczne MRiRW i GIS dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS COV-2.
  Więcej: krus.gov.pl


   

 • Duże firmy w walce z koronawirusem. Parafrazując zdanie, iż trudne czasy wymagają radykalnych decyzji, możemy stwierdzić, że nietypowe czasy wymagają niekonwencjonalnych działań. Przykładem na to są akcje artystów czy osób publicznych (jak zataczający szerokie kręgi #hot16challenge2), ale również działania podejmowane przez przedsiębiorstwa. Firmy wykazują się ogromną kreatywnością w radzeniu sobie z kryzysem. Poniżej kilka przykładów, jakie dają nam najwięksi gracze biznesowi.
  Więcej: startup.pfr.pl

 • Rekrutacja zdalna z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Rozmowy o pracę przeprowadzane online to ogromne udogodnienie zarówno dla rekrutera, jak i kandydata. O czym warto pamiętać, aby proces rekrutacji przebiegał sprawnie, niezależnie od miejsca rozmowy?
  Więcej: 
  startup.pfr.pl
   

 • Ponad połowa MŚP już korzysta z tarczy antykryzysowej. Przez koronawirusa 60 proc. firm ograniczyło skalę działalności, a co szósta firma zredukowała zatrudnienie. W związku z trudną sytuacją ponad połowa (56,9 proc.) MŚP już korzysta z narzędzi tarczy, a 60 proc. zamierza z niej skorzystać lub kontynuować korzystanie.
  Więcej: 
  bgk.pl

 • Zatrudniasz pracownika? Kończą Ci się badania okresowe? - w związku z zagrożeniem związanym z COVID-19 wprowadzono przepisy szczególne. Przeczytaj, jakie zmiany obowiązują w zakresie wykonywania profilaktycznych badań lekarskich pracowników oraz szkoleń BHP.
  Więcej: gov.pl

 • Co ma zrobić przedsiębiorcza mama, gdy skończy się jej zasiłek macierzyński? By zachować ciągłość ubezpieczenia chorobowego i mieć prawo do zasiłku chorobowego powinna zgłosić się do ubezpieczeń z tytułu wykonywanej pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
  Więcej: magazynopolski.pl

 • Fiskus wkrótce wznowi kontrole i postępowania podatkowe. Przepisy tarczy antykryzysowej 3.0 są już opublikowane w Dzienniku Ustaw. W praktyce zatem, za kilka dni, skarbówka znów będzie mogła wydawać decyzje podatkowe, również na niekorzyść podatników. Dodatkowo, wznowione zostaną też kontrole i postępowania podatkowe.
  Więcej: prawo.pl

 • Prezes UOKiK przygotował nowe wyjaśnienia w zakresie udzielania pomocy publicznej przez organy gminne w związku z COVID-19. Publikujemy poradnik UOKiK uwzględniający zmiany wprowadzone nowelizacją tzw. tarczy antykryzysowej z kwietnia.
  Więcej: samorzad.pap.pl

 • Rusza cykl wideokonferencji edukacyjnych dla przedsiębiorców. Jeśli chcesz dowiedzieć się na temat rozwiązań i instrumentach finansowych z tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej, tarczy samorządowej, która wesprze lokalne budżety, zmianach w Prawie zamówień publicznych czy pakietem mieszkaniowym - zapraszamy do wzięcia udziału. Pierwszy webinar odbędzie się we wtorek 26 maja br.
  Więcej: gov.pl


   

 • Stowarzyszenie Wydawców Europejskich (Federation of European Publishers, FEP) i Międzynarodowe Stowarzyszenie Księgarzy (European and International Booksellers Federation, EIBF) przedstawiły Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego dwa konkretne rozwiązania wspierające przemysł książki w koronakryzysie: kupony dla obywateli na zakup książek w lokalnych księgarniach oraz publiczne zakupy książek dla bibliotek i szkół, również za pośrednictwem lokalnych księgarń.
  Więcej: instytutksiazki.pl


   

 • Ponad 500 milionów złotych w prawie tysiącu wniosków - tak wygląda sytuacja po niespełna 2 tygodniach naboru wniosków o pożyczkę z funduszy europejskich dla firm dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Pierwsze pieniądze zostały już wypłacone. W odpowiedzi na potrzeby biznesu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podjęło decyzję o zwiększeniu budżetu na pożyczki o 150 milionów złotych.
  Więcej: gov.pl

 • „Tarcza antykryzysowa dla biznesu” – startuje cykl edukacyjnych wideokonferencji dla przedsiębiorców. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Rozwoju uruchamiają cykl bezpłatnych wideokonferencji, które mają pomóc przedsiębiorcom w walce z negatywnymi gospodarczymi skutkami wywołanymi przez pandemię koronawirusa. Tematyka webinarów będzie poświęcona wybranym narzędziom z rządowej tarczy antykryzysowej i finansowej, a pierwszy z nich odbędzie się we wtorek 26 maja br.
  Więcej: parp.gov.pl

   

 • Rusza cykl bezpłatnych wideokonferencji „Tarcza antykryzysowa dla biznesu". Ma on pomóc właścicielom firm w walce z negatywnymi skutkami ekonomicznymi wywołanymi przez pandemię koronawirusa.
  Więcej: gov.pl


   

 • Edukacja w czasie pandemii – jak start-upy pomagają w zdalnej nauce? Zamknięte szkoły, zdalne lekcje, przełożone egzaminy – to nowa rzeczywistość, w której musieli odnaleźć się zarówno nauczyciele, jak i uczniowie i ich rodzice. Branża edukacyjna nie pozostaje bezczynna i wspiera szeroko szkolnictwo.
  Więcej:  startup.pfr.pl 


   

 • Komisja Europejska poinformowała, że zatwierdziła jeden element z tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm. Chodzi o pożyczki płynnościowe, nabycia należności lub wierzytelności, obligacji i gwarancji. Wartość pomocy to 10 miliardów euro. Paweł Borys, szef PFR, liczy że tarcza ruszy 1 czerwca.
  Więcej: prawo.pl

 • Już ponad 48 mld zł trafiło do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej.

  Więcej: gov.pl

   

 • Tarcza antykryzysowa słabo chroni mikroprzedsiębiorców na terenach wiejskich. Pomoc państwa jest niewystarczająca, to kropla w morzu potrzeb. Mówię to w całkowitym oderwaniu od sympatii politycznych. Rozwiązania tarczy kierowane są do dużych podmiotów gospodarczych, a nasi mikroprzedsiębiorcy, którzy najczęściej funkcjonują jako rolnicy, nie mogą z tych rozwiązań skorzystać – mówi Krzysztof Kazana, wójt gminy Stanin.

  Więcej: wspolnota.org.pl

   

 • Zagrożenie epidemiczne COVID-19 w Polsce odcisnęło piętno na rynku pracy już w pierwszym kwartale 2020 roku, mimo że główne ograniczenia wprowadzano dopiero na koniec marca - wynika z kwartalnego badania „Monitor Rynku Pracy" Głównego Urzędu Statystycznego.

  Więcej: prawo.pl

 • W BGK powstanie specjalny Fundusz Dopłat do Oprocentowania. Do przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii ma trafić w sumie 565 mln zł. Pieniądze z budżetu państwa spłacą część odsetek do kredytów zaciąganych przez firmy w bankach komercyjnych. Sejm właśnie zajął się projektem ustawy w tej sprawie.
  Więcej: bgk.pl

 • Będą nowe pieniądze na pożyczki płynnościowe dla kolejnych firm. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i Bank Gospodarstwa Krajowego chcą podpisać umowy z nowymi instytucjami finansowymi, żeby usprawnić obsługę nowych wniosków przedsiębiorców zainteresowanych finansowaniem bieżącej działalności na korzystnych warunkach.
  Więcej: gov.pl/