Technical monuments

przeprawa_promowa

Przeprawa promowa nad Odrą

Przeprawa promowa nad Odrą wybudowana w 1987 roku jako element drogi łączącej Zdzieszowice z Walcami, Głogówkiem i Reńską Wsią. Jest to jedyna powszechnie dostępna przeprawa promowa o napędzie ręcznym w Europie Środkowej.

Zespół obiektów stacji kolejowej w Szydłowie

Zespół obiektów stacji kolejowej w Szydłowie: budynek dworca, budynek nastawni wykonawczej, budynek parowozowni, wiadukt kolejowy przy nastawni wykonawczej wraz z infrastrukturą. (1887r.)

tulowice1

Dawna fabryka ceramiki Schlegelmilchów (XIX-XX w.)

Dawna fabryka ceramiki Schlegelmilchów (XIX-XX w.)

przywory_dworzec_historyczna_pocztowka

Dworzec kolejowy w Przyworach

      Ciekawą architekturę prezentuje dworzec w Przyworach, oddany do użytku w 1912 r. Oprócz zgrabnej bryły posiada zachowany bogaty detal architektoniczny - różnorodną stolarkę okienną i drzwiową, dekoracyjny szkieletowy szczyt, kamienne obramienia otworów wejściowych i cokół.

proszkow5

Muzeum kowalstwa w Prószkowie

Muzeum kowalstwa w Prószkowie jest prawdopodobnie jednym z najstarszych tego typu obiektów w regionie. Kuźnia od 1769 r. należała do rodziny Ziolko, a potem, aż do 2002 r. do rodziny Kotyrba. Jedną z atrakcji muzeum jest możliwość przeniesienia się w dawne czasy  i pracy zabytkowymi narzędziami pod okiem prawdziwego kowala. 

most_2015_07_04_14_3

Żelazny most wiszący oraz muzeum hutnictwa w Ozimku

Żelazny most wiszący oraz muzeum hutnictwa -  jest to najstarszy w Europie żelazny most wiszący z 1827r.  Od 1838r. mogli z niego korzystać podróżujący na trasie Ozimek – Zawadzkie. Do dziś można z niego korzystać.  Po gruntownej renowacji, w maju 2011r. most został uroczyście otwarty dla zwiedzających. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Muzeum Hutnictwa, którego ekspozycja stała prezentuje dzieje hutnictwa w dolinie Małej Panwi od średniowiecza do czasów nowożytnych.

Subscribe to Technical monuments