Agencja Energetyczna w Płowdiwie zdobyła międzynarodową nagrodę National Energy Globe Award za rok 2023.
Z uczestnikami z ponad 180 krajów, ENERGY GLOBE jest obecnie najbardziej prestiżową nagrodą w dziedzinie ochrony środowiska. Globalni zwycięzcy w dziedzinie zrównoważonego rozwoju rywalizują w pięciu kategoriach: Ziemia, Ogień, Woda, Powietrze, Młodzież oraz w corocznej kategorii specjalnej.
Od 2000 r. ponad 30 000 projektów zostało wdrożonych w celu zmniejszenia szkodliwych emisji. Agencja Energetyczna w Płowdiwie wzięła udział w tym prestiżowym, międzynarodowym konkursie w kategorii ogień. Uhonorowano efekty zakończonego projektu Interreg Europe POWERTY, w ramach którego zainstalowano dachowe instalacje fotowoltaiczne i systemy magazynowania energii w trzech budynkach socjalnych w Płowdiwie – stałych domach dla dzieci niepełnosprawnych.
Instalacje dachowe składają się z modułów fotowoltaicznych, falowników hybrydowych, modułów magazynowania energii, inteligentnych liczników i systemów monitoringu. Dwa budynki mają zainstalowaną moc 10 kWp i pojemność baterii 34 kWh, a trzeci budynek ma moc zainstalowaną 5,8 kWp i pojemność baterii 12 kWh. Łączna szacowana produkcja energii elektrycznej dla dwóch pierwszych budynków wynosi około 14 MWh rocznie i 8,6 MWh rocznie dla trzeciego. Wszystkie trzy budynki charakteryzują się nadwyżką produkcji w wysokości około 2,5 MWh rocznie dla każdego z nich, co jest dodatkową korzyścią, ponieważ nadwyżka energii zostanie oddana do sieci. Inwestycja w te trzy systemy wyniosła 55 000 euro, a szacowany okres zwrotu z inwestycji wynosi około 7 lat.
Nowe technologie odgrywają ważną rolę w instalowanych systemach – z jednej strony są to inteligentne liczniki, które dostarczają informacji w czasie rzeczywistym, a z drugiej – system chmury pozwala na monitorowanie i rejestrowanie wszystkich danych z systemu, w tym wytwarzanie, magazynowanie i zużycie wyprodukowanej energii słonecznej. Zebrane informacje pomagają
w zmniejszeniu zużycia energii i wprowadzeniu dodatkowych środków w zakresie efektywności energetycznej. Jest to doskonały przykład dobrej praktyki wprowadzania modelu autokonsumpcji zapewniającej realne rozwiązanie dla budynków socjalnych w celu osiągnięcia znacznego udziału energii odnawialnej, która może być zużywana na własne potrzeby, a tym samym obniżyć rachunki za energię elektryczną i przyczynić się do dekarbonizacji systemu energetycznego miasta.
Źródło: Agencja Energetyczna w Płowdiwie www.eap-save.eu