Rynek o średniowiecznym układzie urbanistycznym potwierdza 700-letnia historię miasta. W okolicach rynku znajduje się unikalny kościół ewangelicki XIV wieku.
Pałac z 1771 roku pełniący dzisiaj funkcję jednego z najpiękniejszych gimnazjów na terenie kraju.
Kościół Parafialny pw. Najświętszej Marii Panny, w którym znajduje się jedyny w swoim rodzaju średniowieczny kamienny ołtarz.
W Łosiowie w Kościele można odnaleźć ślady zakonu Maltańskiego. Natomiast w niedalekim zespole parkowo-pałacowym odpocząć pod pomnikami przyrody, zwiedzić bardzo ładny i zadbany pałac, obecnie nie użytkowany przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
W 2008 r. odtworzony został średniowieczny szlak Św. Jakuba, który obecnie prowadzi z Krakowa do Santiago de Compostella w Hiszpanii. Przez Gminę biegnie od Mikolina przez Skorogoszcz, Wronów i łączy się w Brzegu
z Dolnośląską odnogą Drogi Św. Jakuba. Na trasie szlaku usytuowane są liczne zabytki, warty uwagi jest kościół Św. Jakuba w Skorogoszczy oraz zabytkowa wieża ciśnień wybudowana w 1910 roku dla potrzeb folwarcznej gorzelni płatkarni należącej do rodziny von Kerssenbrock. Prezentuje ona walory historyczno-techniczne, architektoniczne i krajobrazowe.