Prace nad Strategią rozwoju Aglomeracji Opolskiej na lata 2014-2020

10 marca 2014r., w opolskim ratuszu odbyło się kolejne spotkanie zespołu ds. opracowania Strategii rozwoju Aglomeracji Opolskiej na lata 2014-2020. Równocześnie było to pierwsze spotkanie zespołu, w którym uczestniczył Wykonawca dokumentu – firma Lider Projekt
z Poznania, z którą umowę podpisano w listopadzie 2013 roku.

Wykonawca w pracach nad Strategią wykorzystał materiały opracowane uprzednio przez zespół w trakcie warsztatów strategicznych. W trakcie spotkania przedstawiciele wykonawcy zaprezentowali członkom zespołu wyniki swoich dotychczasowych prac.  Na podstawie danych wskaźnikowych określono powiązania funkcjonalne pomiędzy gminami AO, opracowano diagnozę strategiczną Aglomeracji, przeanalizowano również pozycję Aglomeracji Opolskiej wśród innych aglomeracji w Polsce oraz doprecyzowano analizę słabych i mocnych stron oraz szans i zagrożeń Aglomeracji Opolskiej.  Ponadto, w ramach procesu uspołecznienia dokumentu, przeprowadzono wśród mieszkańców obszaru funkcjonalnego ankietę internetową. Jej celem było przede wszystkim poznanie opinii mieszkańców na temat poziomu życia w Aglomeracji.

Z dużym zainteresowaniem zebranych spotkały się wyniki analizy porównawczej AO
z pozostałymi aglomeracjami w Polsce.  Zostały nią objęte wszystkie aglomeracje miejskich obszarów funkcjonalnych ośrodków wojewódzkich wskazane w dokumencie Kryteria delimitacji miejskich obszarów funkcjonalnych ośrodków wojewódzkich opracowanym na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Wynik przeprowadzonej analizy jest próbą określenia pozycji konkurencyjnej Aglomeracji Opolskiej oraz wskazania mocnych i słabych stron wyróżniających Aglomerację Opolską na tle innych obszarów funkcjonalnych miast wojewódzkich.

Analizie poddano wystandaryzowane wskaźniki w obszarach: społeczeństwo i infrastruktura społeczna, gospodarka, infrastruktura techniczna i transport oraz środowisko. W trakcie spotkania wykonawca przedstawił najważniejsze wnioski płynące z przeprowadzonego porównania. Zostaną one również zawarte w ostatecznej wersji Strategii rozwoju Aglomeracji Opolskiej na lata 2014-2020.

Najdłużej dyskutowano nad zmianami i uzupełnieniami analizy SWOT zaproponowanymi przez wykonawcę. Ostatecznie jednak członkowie zespołu i wykonawca wypracowali wspólne stanowisko. Czynniki uwzględnione w ostatecznej wersji analizy SWOT zostaną poddane korelacji. Uwzględnione zostaną interakcje między czynnikami zewnętrznymi (szanse
i zagrożenia), a czynnikami wewnętrznymi (mocne i słabe strony). Zbadane zostaną zatem relacje zachodzące odpowiednio między poszczególnymi zagrożeniami i siłami, szansami
i siłami, zagrożeniami i słabościami, szansami i słabościami (tzw. analiza TOWS). Dokonanie takich korelacji będzie punktem wyjścia do sformułowania strategii Aglomeracji Opolskiej (strategia konkurencyjna, agresywna, konserwatywna lub defensywna).

Wskazania strategiczne wynikające z dokonanych diagnoz i analiz zostaną przedstawione włodarzom gmin Aglomeracji Opolskiej na kolejnym warsztacie strategicznym, który odbędzie się już 12 marca 2014r.