Muzea / Izby regionalne

zdjecie_zamek_niemodlin

Zamek Książęcy w Niemodlinie

Najbardziej charakterystyczną budowlą Niemodlina jest Zamek Książęcy, usytuowany po wschodniej stronie starego miasta. Początkowo była to kasztelańska wieża, lecz kiedy w 1313 roku powstało Księstwo Niemodlińskie, rozbudowano ją i urządzono w niej siedzibę władcy. W połowie XV wieku w miejscu wieży stanął pierwszy zamek, otoczony murem i fosą. Krąży wiele legend na temat tej wspaniałej warowni, w której czuje się iście książęcy klimat.

Więcej informacji o Zamku Książęcym można znaleźć na stronie:

http://niemodlinzamek.pl

wirgt-logo

Wiejska Izba Regionalna w Ligocie Turawskiej

W Ligocie Turawskiej działa lokalna Wiejska Izba Regionalna, która została założona w 2004 r. Mimo krótkiej historii skansenu, posiada on już znaczną ilość eksponatów z całego regionu związanych z codziennym życiem mieszkańców w dawnych czasach oraz pracami rolniczymi i wiejskim rzemiosłem.

Izba jest czynna w poniedziałki i środy w godz. 9.00 – 10.00 oraz każdorazowo po telefonicznym uzgodnieniu – Tel. 604 887 743.

 

Adres:

46-046 Ligota Turawska, ul. Kadłubska 1 (budynek remizy OSP Ligota Turawska)

 

13737556_1249756921703860_925483279661377383_o

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu to jedyna taka instytucja kultury w Polsce, której celem jest utworzenie centrum informacji o polskiej piosence, ochrona jej dorobku i popularyzacja muzyki polskiej.

Muzeum już od 2009 r. prowadzi działalność archiwalno-dokumentacyjną, wystawienniczą, edukacyjną, kulturalno-oświatową, która popularyzuje polską piosenkę.

Organizatorem Muzeum jest Urząd Miasta w Opolu.

Budynek administracyjny w zespole Fabryki Porcelany „RS Tillowitz” (1904r.)

Budynek administracyjny w zespole Fabryki Porcelany „RS Tillowitz” (1904r.)

raszowa_szkola_z_cegly_wraz_z_izba_tradycji

Szkoła w Raszowej

W łacińskim sprawozdaniu z 1679 roku, w którym wspomina się akt założenia Raszowej z 1301 roku, czytamy m.in., że proboszcz jest zobowiązany utrzymywać kleryka lub kantora. Z tego by wynikało, że w Raszowej istniała najstarsza szkoła w  gminie. Około 1750 roku nauczyciel raszowski otrzymywał od kościoła: 4 marki i 4 srebrne grosze, pół łana ziemi, ponadto ogród na jedną „ćwiartkę” wysiewu i łąkę. Stara szkoła stoi w sąsiedztwie  kościoła, w cieniu sędziwych kasztanowców. Zbudowana z cegły, charakterystyczna na tle innych zabudowań.

izba_tradycji_w_kosorowicach

Izba tradycji w Kosorowicach

Założona w 1989 roku stała się skarbnicą narzędzi i przedmiotów, które były używane przez naszych dziadków. Zobaczyć tu można centryfugę, maszynę do szycia, maglownicę, moździerz czy żelazka, które rozgrzewało się na kuchennym piecu. Większość eksponatów zachowana jest w idealnym stanie i stanowi żywy obraz kultury naszych przodków. Jest to duża izba tradycji, a można by rzec – mały skansen.

proszkow5

Muzeum kowalstwa w Prószkowie

Muzeum kowalstwa w Prószkowie jest prawdopodobnie jednym z najstarszych tego typu obiektów w regionie. Kuźnia od 1769 r. należała do rodziny Ziolko, a potem, aż do 2002 r. do rodziny Kotyrba. Jedną z atrakcji muzeum jest możliwość przeniesienia się w dawne czasy  i pracy zabytkowymi narzędziami pod okiem prawdziwego kowala. 

most_2015_07_04_14_3

Żelazny most wiszący oraz muzeum hutnictwa w Ozimku

Żelazny most wiszący oraz muzeum hutnictwa -  jest to najstarszy w Europie żelazny most wiszący z 1827r.  Od 1838r. mogli z niego korzystać podróżujący na trasie Ozimek – Zawadzkie. Do dziś można z niego korzystać.  Po gruntownej renowacji, w maju 2011r. most został uroczyście otwarty dla zwiedzających. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Muzeum Hutnictwa, którego ekspozycja stała prezentuje dzieje hutnictwa w dolinie Małej Panwi od średniowiecza do czasów nowożytnych.

jurapark_2015_08_02_129

JURAPARK w Krasiejowie

JURAPARK w Krasiejowie - Park wita zwiedzających wieloma atrakcjami. Tunel Czasu zabiera turystę na niezwykłą interaktywną podróż przez dzieje naszej planety. Ścieżka edukacyjna prowadzi przez teren wyrobiska i ma długość około 1500 m. Wzdłuż ścieżki rozmieszczone są modele mezozoicznych gadów i płazów. Prawie 70 gatunków, około 200 modeli czyni JuraPark Krasiejów największym tego typu obiektem w Europie. Pawilon Paleontologiczny zabezpiecza największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę.

17_muzeum_diecezjalne_wnetrze

Muzeum Diecezjalne w Opolu

Muzeum Diecezjalne powstało w 1987 roku i było pierwszym w Polsce po II wojnie światowej muzeum wybudowanym od podstaw. Można w nim zobaczyć zabytki sztuki liturgicznej i kościelnej. Jednym z najcenniejszych jest „Pieta” z warsztatu samego Wita Stwosza. - www.diecezja.opole.pl

Strony

Subskrybuj Muzea / Izby regionalne