I Festiwal Bioróżnorodności

Dnia 22 października 2019 r. odbył się w Opolu I Festiwal Bioróżnorodności, jako ostatnie z działań w ramach projektu RPOP.05.01.00-16-0003/16 „Ochrona różnorodności biologicznej w Aglomeracji Opolskiej poprzez działania edukacyjno – informacyjne”.

Festiwal finansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020.

W pierwszej części Festiwalu wręczono nagrody dla laureatów konkursu NATURALNIE RÓŻNORODNA AGLOMERACJA OPOLSKA na przygotowanie spotu filmowego promującego lokalne zasoby przyrodnicze  i różnorodność biologiczną Aglomeracji Opolskiej. Następnie liczne zgromadzone audytorium posłuchało krótkich wykładów tematycznych.

Pani Małgorzata Adamska przestawiła temat  „Lokalnie, sezonowo, zdrowo - czyli co w kuchni piszczy”, w którym zapoznała słuchaczy ze sposobami na proste i zdrowe żywienie rodziny. Pani

Sandra Jagielska w ramach wykładu „Sielsko i anielsko – ogród kwiatowy, zielony balkon, rabatka  urządzone z lokalnego kwiatka” mówiła o prostych sposobach na urządzenie zielonego miejsca na balkonie i w ogrodzie. Barbara Ziemer starała się odpowiedzieć na pytanie „Co w trawie piszczy – czy można podawać chwasty na obiad?. Zaprezentowała kulinarne możliwości wykorzystanie jadalnych roślin nieuprawnych. Pani Bernadetta Chrzanowicz-Wistuba przestawiała wykład  „Niezłe z Ciebie ziółko – chwasty, trawy, zioła, a zielona przestrzeń w mieście”, w którym udowodniła, że chwasty mogą być ozdobą domowego ogródka lub zieleńca miejskiego.

W ramach Festiwalu odbyła się również prelekcja i pokaz kulinarny przyrządzania zdrowej potrawy z lokalnych produktów oraz degustacja potraw i produktów ekologicznych.

 

Serdecznie dziękujemy prelegentom i uczestnikom za udział w Festiwalu, zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami wygłoszonymi przez zaproszone ekspertki.